Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Skuterowo.com:  

Zarejestruj się

Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?

Kategoria: Porady

Czytaj więcej o: , , , ,

Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?

Pierwsze kilometry naszego pojazdu są najważniejszymi w całej eksploatacji. Od silnej woli, cierpliwości i zachowania zgodnego z zaleceniami producenta zależą przyszłe losy naszego skutera.

Zobacz także:

Zobacz nową kolekcję skuterów i motocykli ROMET 125
Odkryj Kolekcję Junak 2015 oraz nowe oleje motocyklowe Platinum Rider
Kaski i kurtki, zobacz kolekcję 2015 w dziale moda

Czym jest docieranie w sensie ogólnym? To etap na którym wszystkie mechaniczne podzespoły dopasowują się względem siebie. Dotyczy to zarówno silnika, jak zawieszenia, czy nawet opon i układu kierowniczego.

Dlaczego pierwsze kilometry są tak istotne? To kluczowy moment dla wszystkich podzespołów. Rozpoczęcie delikatnej eksploatacji zgodnej z zaleceniami pozwoli na powolne i dokładne spasowanie się wszystkich części. W przypadku silnika muszą ulec prawidłowemu osadzeniu pierścienie. Fabrycznie luz w cylindrze jest bardzo mały. W związku z tym dochodzi do ogromnych tarć, intensywnie wzrasta temperatura silnika, zwłaszcza przez pierwsze 30 kilometrów. Zbyt duża ilość ciepła wpływa na dodatkowe rozszerzanie się  metali. Przegrzanie silnika wiąże się z ryzykiem zatarcia pierścieni i cylindra. Koszt naprawy takiego uszkodzenia to często nawet 50% wartości pojazdu i ponowne docieranie jednostki.

 

Zatarty tłok. To rezultat nieprawidłowej eksploatacji podczas pierwszych kilometrów.

Jak uniknąć zatarcia i zadbać o przyszłość silnika? Należy pamiętać o każdorazowym rozgrzaniem silnika do temperatury roboczej. W przypadku wszystkich skuterów chodzi tu o moment wyłączenia się systemu automatycznego ssania. Jest to niezwykle ważne w przypadku silników czterosuwowych, olej jest w stanie prawidłowo smarować podzespoły silnika tylko po osiągnięciu optymalnej temperatury i po dotarciu do wszystkich zakamarków jednostki. Na to potrzeba czasu. Obciążanie zimnego silnika może w przyszłości przyczynić się do awarii na skutek zatarcia.
Od pierwszych kilometrów zależą losy naszej jednostki napędowej w przyszłości. 30 kilometrów to najważniejszy etap eksploatacji. Sprawdzanie osiągów w tym czasie to można uznać za brak odpowiedzialności. Skuterowo.com rekomenduje w przypadku silników czterosuwowych wymianę oleju po przejechaniu tego zaporowego dystansu. Można tego dokonać nawet na własną rękę. Udowodniono bowiem, że największa ilość opiłków i zanieczyszczeń oleju jest generowana w ciągu pierwszej godziny użytkowania. Zawartość ciał obcych w cieczy smarującej może powodować mikrozatarcia cylindra i pierścieni. Również dlatego rekomenduje się użytkownikom silników dwusuwowych dolewanie dodatkowej porcji oleju bezpośrednio do zbiornika paliwa.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Następnym etapem są przeglądy. One nie tylko wpływają na kondycję pojazdu w przyszłości, ale również na bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku skuterów importowanych, które są składane dopiero po przybyciu na miejsce, nie w warunkach fabrycznych. To znacznie podnosi ryzyko “rozkręcenia” się pewnych podzespołów. Wielokrotnie można było czytać o chińskich produktach, które swoją karierę kończyły wraz z wykręceniem się przedniego koła, czy układu kierowniczego. To była wina nie producenta, a importera, na którym spoczywa odpowiedzialność złożenia pojazdu w jedną całość w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Również z tego właśnie względu warto się wstrzymać i stopniowo zwiększać prędkość podróżną świeżo zakupionego jednośladu. W przypadku wyprzedzenia nas przez własne koło uszkodzenia sprzętu i ciała będą znacznie mniejsze.

Co dalej? Po pokonaniu około 300 km, wymianie oleju i najważniejszego przeglądu nadal zwracajmy uwagę na temperaturę panującą w komorze spalania. Ryzyko zatarcia jest mniejsze, ale nadal istnieje. To nie oznacza jednak, że musimy postępować zgodne z instrukcją obsługi i nie przekraczać określonej prędkości o ani 1 km/h. Moim zdaniem określanie górnej granicy za pomocą prędkości jest bardzo nieprecyzyjne. Nie uwzględnia się tutaj wagi pasażera, stopnia nachylenia powierzchni czy temperatury otoczenia, a te wszystkie czynniki mają tak samo duże znaczenia. Bardziej miarodajnym jest wskazanie obrotów silnika, których nie powinno się przekraczać, jednak tutaj niezbędne jest posiadanie pojazdu z obrotomierzem.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Ważniejsza od instrukcji jest rozwaga i wyczucie silnika. Częsta zmiana obrotów i przystanki. Posiadając silnik czterosuwowy (ten, w którym olej nie jest dodawany do paliwa) warto często hamować silnikiem. Po prostu zamiast używać hamulców odpowiednio wcześniej puśćmy przepustnicę, aby skuter sam wytracał prędkość. Wtedy dochodzi do bardzo korzystnego zjawiska: w silniku wytwarza się próżnia, która powoduje lepszy obieg oleju. Ten świetnie smaruje jednostkę, a temperatura silnika bardzo szybko spada. Szybciej, niż w przypadku jazdy na wolnych obrotach. Dlatego warto przychylić się do teorii w której mówi się, że najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla nowego silnika jest jazda w korku: częsta zmiana obrotów, duża ilość przystanków i względnie niewielka prędkość.

Odrobina rozwagi i przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad postępowania z nowym pojazdem to nie tylko zadbanie o żywotność i niezawodność całej konstrukcji. To również realny wpływ na nasze bezpieczeństwo, oraz koszty eksploatacji. Odrobina pokory i szacunku względem bezdusznej, nowej maszyny z pewnością może się opłacić. Nie tylko materialnie.

Autorem publikacji "Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?" jest:

- napisał 706 publikacji w Skuterowo.com.

Przez przypadek kupił pierwszy skuter za rekordowe 900 zł. Potem na jego kanwie stworzył blog o tematyce skuterowej. Prezenter i producent radiowy oraz redaktor motoryzacyjny z kilkunastoletnim doświadczeniem. | Redakcja | Google+

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


6 opinii do “Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?”

 1. marbryl1 pisze:

  Zapomniano dodać ze nalezy wymienić olej w silniku 4T po przejechaniu 300 km na dotarciu.

 2. hiroshima pisze:

  Oo, akurat tego faktu o korzystnym działaniu hamowania silnikiem nie znałem :).

  Warto zauważyć, że podczas docierania dobrze jest korzystać wraz z postępem docierania z coraz szerszego spektrum obrotów. Podczas pracy na maksymalnych obrotach tłok dociera minimalnie dalej niż na niższych. Korzystanie ze zróżnicowanych obrotów pozwoli na dotarcie się gładzi cylindra na całej powierzchni pracy, nie tylko tych 98% wykorzystywanych przy niskich i średnich prędkościach obrotowych.

 3. ads pisze:

  ok,przeczytałem a teraz mam pytanko. Będę miał zmieniony cylinder na 70cm i nowy tłok bo stary nie trzyma kompresji, jak docierać silnik na tym etapie ?
  Dzięki

 4. Sousek pisze:

  tak samo wszystko od nowa

 5. ads pisze:

  Dzięki, jakbyś jeszcze mi napisał przez ile km i jaki vmax, czy go zwiększać z czasem

 6. Sousek pisze:

  tzn wiesz najwazniejsze tak jak pisze jest pierwsze 30 km nie ma co sprawdzac osiagow itd, ja np. docieram w ten sposob ze jade jade tak jest 30 km (bo wiecej nie powinno byc) i daje manetke do przodu i silnik hamuje i wszystko ladnie sie olejem smaruje. chodzi o to zeby obroty byly duze oczywiscie hamuj czasem recznymi hamulcami ale nie za ostro. i jedziesz 10 – 15 – 20 (przyhamuj) 25 – 30 (przyhamuj). dlatego manetka zeby za ostro nie hamowac bo tez nie dobrze.

  takie moje odczucia po pierwszych 100 km docierania skutera i przeczytaniu chyba z 10 forow na ktorych byly metody docierania.

  Pozdrawiam


Zostaw komentarz do “Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?”

Musisz być zalogowany, żeby dodać opinie.

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Znak C-17: nakazany kierunek jazdy dla pojazdów…

Znak C-17: nakazany kierunek jazdy dla pojazdów…

31 grudnia 2010

Znak wskazuje kierunek jazdy na skrzyżowaniu dla pojazdów przewożących towary niebezpieczne w ilościach, dla których jest wymagane oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej. Kierunek wskazany może być symbolem znaku C-2, C-4, C-5, C-6, C-7 lub C-8.

Prawo0 opinii

Romet i Zipp liderami sprzedaży

Romet i Zipp liderami sprzedaży

25 października 2012

Romet i Zipp wraz z submarką Toros mogą pochwalić ciągłą obecnością na szczycie statystyk sprzedaży nowych motorowerów i skuterów do pojemności 50 ccm. Skuterowo.com przedstawia zestawienie porównujące okres 01-09.2011 i 2012. Na nim spore wzrosty i nie mniejsze spadki.

Informacje9 opinii

Barton Volcano 50: Motorower – Custom

Barton Volcano 50: Motorower – Custom

28 lipca 2012

Volcano 50 to nowa propozycja Bartona na sezon 2012. Polscy producenci i importerzy coraz częściej pokładają nadzieje w motorowerach o nieco bardziej customowym wyglądzie. Prezentowany dziś jednoślad ma nawiązywać stylem do coperów.

Testy7 opinii

Strona wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Wydawca: Skuterowo.com. Grupa OnAir!, 04-501 Warszawa, Płowiecka 3. Wszelkie prawa zastrzeżone. Skuterowo.com to portal oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.