Logowanie | Rejestracja | Forum | Społeczność

Kategoria: Porady

Nowy skuter? Jak go dotrzeć?

Nowy skuter? Jak go dotrzeć?

Pierwsze kilometry naszego pojazdu są najważniejszymi w całej eksploatacji. Od silnej woli, cierpliwości i zachowania zgodnego z zaleceniami producenta zależą przyszłe losy naszego skutera.

Czym jest docieranie w sensie ogólnym? To etap na którym wszystkie mechaniczne podzespoły dopasowują się względem siebie. Dotyczy to zarówno silnika, jak zawieszenia, czy nawet opon i układu kierowniczego.

Dlaczego pierwsze kilometry są tak istotne? To kluczowy moment dla wszystkich podzespołów. Rozpoczęcie delikatnej eksploatacji zgodnej z zaleceniami pozwoli na powolne i dokładne spasowanie się wszystkich części. W przypadku silnika muszą ulec prawidłowemu osadzeniu pierścienie. Fabrycznie luz w cylindrze jest bardzo mały. W związku z tym dochodzi do ogromnych tarć, intensywnie wzrasta temperatura silnika, zwłaszcza przez pierwsze 30 kilometrów. Zbyt duża ilość ciepła wpływa na dodatkowe rozszerzanie się  metali. Przegrzanie silnika wiąże się z ryzykiem zatarcia pierścieni i cylindra. Koszt naprawy takiego uszkodzenia to często nawet 50% wartości pojazdu i ponowne docieranie jednostki.

Zatarty tłok. To rezultat nieprawidłowej eksploatacji podczas pierwszych kilometrów.

Zatarty tłok. To rezultat nieprawidłowej eksploatacji podczas pierwszych kilometrów.

Jak uniknąć zatarcia i zadbać o przyszłość silnika? Należy pamiętać o każdorazowym rozgrzaniem silnika do temperatury roboczej. W przypadku wszystkich skuterów chodzi tu o moment wyłączenia się systemu automatycznego ssania. Jest to niezwykle ważne w przypadku silników czterosuwowych, olej jest w stanie prawidłowo smarować podzespoły silnika tylko po osiągnięciu optymalnej temperatury i po dotarciu do wszystkich zakamarków jednostki. Na to potrzeba czasu. Obciążanie zimnego silnika może w przyszłości przyczynić się do awarii na skutek zatarcia.
Od pierwszych kilometrów zależą losy naszej jednostki napędowej w przyszłości. 30 kilometrów to najważniejszy etap eksploatacji. Sprawdzanie osiągów w tym czasie to można uznać za brak odpowiedzialności. Skuterowo.com rekomenduje w przypadku silników czterosuwowych wymianę oleju po przejechaniu tego zaporowego dystansu. Można tego dokonać nawet na własną rękę. Udowodniono bowiem, że największa ilość opiłków i zanieczyszczeń oleju jest generowana w ciągu pierwszej godziny użytkowania. Zawartość ciał obcych w cieczy smarującej może powodować mikrozatarcia cylindra i pierścieni. Również dlatego rekomenduje się użytkownikom silników dwusuwowych dolewanie dodatkowej porcji oleju bezpośrednio do zbiornika paliwa.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Następnym etapem są przeglądy. One nie tylko wpływają na kondycję pojazdu w przyszłości, ale również na bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku skuterów importowanych, które są składane dopiero po przybyciu na miejsce, nie w warunkach fabrycznych. To znacznie podnosi ryzyko “rozkręcenia” się pewnych podzespołów. Wielokrotnie można było czytać o chińskich produktach, które swoją karierę kończyły wraz z wykręceniem się przedniego koła, czy układu kierowniczego. To była wina nie producenta, a importera, na którym spoczywa odpowiedzialność złożenia pojazdu w jedną całość w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Również z tego właśnie względu warto się wstrzymać i stopniowo zwiększać prędkość podróżną świeżo zakupionego jednośladu. W przypadku wyprzedzenia nas przez własne koło uszkodzenia sprzętu i ciała będą znacznie mniejsze.

Co dalej? Po pokonaniu około 300 km, wymianie oleju i najważniejszego przeglądu nadal zwracajmy uwagę na temperaturę panującą w komorze spalania. Ryzyko zatarcia jest mniejsze, ale nadal istnieje. To nie oznacza jednak, że musimy postępować zgodne z instrukcją obsługi i nie przekraczać określonej prędkości o ani 1 km/h. Moim zdaniem określanie górnej granicy za pomocą prędkości jest bardzo nieprecyzyjne. Nie uwzględnia się tutaj wagi pasażera, stopnia nachylenia powierzchni czy temperatury otoczenia, a te wszystkie czynniki mają tak samo duże znaczenia. Bardziej miarodajnym jest wskazanie obrotów silnika, których nie powinno się przekraczać, jednak tutaj niezbędne jest posiadanie pojazdu z obrotomierzem.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Ważniejsza od instrukcji jest rozwaga i wyczucie silnika. Częsta zmiana obrotów i przystanki. Posiadając silnik czterosuwowy (ten, w którym olej nie jest dodawany do paliwa) warto często hamować silnikiem. Po prostu zamiast używać hamulców odpowiednio wcześniej puśćmy przepustnicę, aby skuter sam wytracał prędkość. Wtedy dochodzi do bardzo korzystnego zjawiska: w silniku wytwarza się próżnia, która powoduje lepszy obieg oleju. Ten świetnie smaruje jednostkę, a temperatura silnika bardzo szybko spada. Szybciej, niż w przypadku jazdy na wolnych obrotach. Dlatego warto przychylić się do teorii w której mówi się, że najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla nowego silnika jest jazda w korku: częsta zmiana obrotów, duża ilość przystanków i względnie niewielka prędkość.

Odrobina rozwagi i przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad postępowania z nowym pojazdem to nie tylko zadbanie o żywotność i niezawodność całej konstrukcji. To również realny wpływ na nasze bezpieczeństwo, oraz koszty eksploatacji. Odrobina pokory i szacunku względem bezdusznej, nowej maszyny z pewnością może się opłacić. Nie tylko materialnie.

Autorem publikacji "Nowy skuter? Jak go dotrzeć?" jest:

Leszek - napisał 472 publikacji w Skuterowo.com.

Jestem w Skuterowo.com od samego początku. Piszę własne opinie i porady. Jeżdżę Kymco Downtown 300i ABS. Leszek Śledziński na Google+


8 opinii do “Nowy skuter? Jak go dotrzeć?”

 1. marbryl1 pisze:

  Zapomniano dodać ze nalezy wymienić olej w silniku 4T po przejechaniu 300 km na dotarciu.

 2. hiroshima pisze:

  Oo, akurat tego faktu o korzystnym działaniu hamowania silnikiem nie znałem :).

  Warto zauważyć, że podczas docierania dobrze jest korzystać wraz z postępem docierania z coraz szerszego spektrum obrotów. Podczas pracy na maksymalnych obrotach tłok dociera minimalnie dalej niż na niższych. Korzystanie ze zróżnicowanych obrotów pozwoli na dotarcie się gładzi cylindra na całej powierzchni pracy, nie tylko tych 98% wykorzystywanych przy niskich i średnich prędkościach obrotowych.

 3. ads pisze:

  ok,przeczytałem a teraz mam pytanko. Będę miał zmieniony cylinder na 70cm i nowy tłok bo stary nie trzyma kompresji, jak docierać silnik na tym etapie ?
  Dzięki

 4. Sousek pisze:

  tak samo wszystko od nowa

 5. ads pisze:

  Dzięki, jakbyś jeszcze mi napisał przez ile km i jaki vmax, czy go zwiększać z czasem

 6. Sousek pisze:

  tzn wiesz najwazniejsze tak jak pisze jest pierwsze 30 km nie ma co sprawdzac osiagow itd, ja np. docieram w ten sposob ze jade jade tak jest 30 km (bo wiecej nie powinno byc) i daje manetke do przodu i silnik hamuje i wszystko ladnie sie olejem smaruje. chodzi o to zeby obroty byly duze oczywiscie hamuj czasem recznymi hamulcami ale nie za ostro. i jedziesz 10 – 15 – 20 (przyhamuj) 25 – 30 (przyhamuj). dlatego manetka zeby za ostro nie hamowac bo tez nie dobrze.

  takie moje odczucia po pierwszych 100 km docierania skutera i przeczytaniu chyba z 10 forow na ktorych byly metody docierania.

  Pozdrawiam

 • [...] tym jak wane jest staranne i cierpliwe docieranie Skuterowo.com informowao ju w zeszym roku w temacie powiconemu tej szczeglnej opiece nad nowym pojazdem. Dzi postaramy si skonfrontowa te informacje z danymi podawanymi przez producenta pojazdu i krc w [...]

 • -->

  Zostaw komentarz do “Nowy skuter? Jak go dotrzeć?”

  Musisz być zalogowany, żeby dodać opinie.

  Społeczność

  Zaloguj się, aby mieć kontakt z innymi w Skuterowo.com:  


  Lista użytkowników

  Zamów Bezpłatny Tygodnik Skuterowo.com

  Podaj e-mail:

  Pogoda

  Warunki do jazdy w Twoim regionie:
  24-04-2014, 15:07
  Słonecznie. Dobre warunki do jazdy.
  Słonecznie. Dobre warunki do jazdy.
  19°C
  odczuwalna: 20°C
  aktualne ciśnienie: 102 mb
  prędkość wiatru: 22 km/h ENE

  Ostatnio na Forum

  Forum Skuterowo.com: Skutery i Motorowery


   

  Polecane testy, porady, opinie...

   
  Romet Zetka 50: Z bliska

  Romet Zetka 50: Z bliska

  05 maja 2011

  Romet Zetka to nieliczny na polskim rynku motorower, który pomimo dalekowschodniej produkcji posiada inny silnik, niż Zipp Neken, Barton Fighter, Zumico GR500 czy Kymco Nexxon.

  Kategoria: Wideo11 komentarzy

  Piaggio Fly: Zdjęcia i dane techniczne

  Piaggio Fly: Zdjęcia i dane techniczne

  17 lutego 2013

  Trzeba przyznać, że optycznie „mucha” może się podobać, choć wydaje się jest raczej adresowana do osób, które nie muszą już szpanować przed nastoletnimi koleżankami. Ale wygląd to przecież kwestia gustu. Czterosuwowy silnik zapewnia dobre przyspieszenie. Skuter, pomimo braku odblokowania, spod świateł zbiera się całkiem nieźle.

  Kategoria: Zdjęcia0 komentarzy

  Uwaga na dziury w drogach

  Uwaga na dziury w drogach

  26 lipca 2011

  Witajcie. Jestem nowym skuterzystą, zarówno na Skuterowo.com jak i na drogach. Dzisiaj pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami z poruszania się na naszych pięknych drogach.

  Kategoria: Blogi5 komentarzy