Ferro 803: Test wideo

Nasz test trwał 2000 km. To jeden z najdłuższych jak do tej pory: Rozpoczęliśmy go późną zimą, zakończyliśmy wczesną wiosną. Przedstawione, najbardziej sportowe Ferro sygnowane cyframi 803 chcieliśmy sprawdzić pod każdym kątem i w każdych warunkach, zarówno drogowych, jak i atmosferycznych. Zobaczcie jaki jest wynik przejechanych setek kilometrów tym skuterem…

Można powiedzieć, że wiosna coraz bliżej. Coraz też wyższe temperatury na naszych termometrach. Dzięki temu możemy jeździć dużo więcej pojazdami które testujemy po to żebyście wy wiedzieli jakiego wyboru można dokonać podczas właśnie tego zbliżającego się sezonu. Dzisiaj z nami Ferro 803. Rozpoczęliśmy jego testy mniej więcej 2000 km temu, a wtedy przypomnę padał śnieg i było mroźno i na ulicach było dosyć słono co też odbiło się nieco na niektórych elementach tego skutera, ale to wam pokażemy już za chwilę.

Pokażemy wam również w jaki sposób sprawują się poszczególne podzespoły tego pojazdu, jakie są warunki jazdy, komfortu i ekonomii co ważne, zapraszam. Jakie są pierwsze wrażenia po tym jak zasiada się na Ferro 803? Można powiedzieć że różne. Na pewno jest to przyjemna chwila dla tych wszystkich którzy uwielbiają sportowe maszyny o sportowym charakterze i sportowej charakterystyce jazdy i wykończenia bo właśnie z tym mamy tutaj do czynienia. To nie jest skuter, który jest dedykowany działkowiczom którzy sobie raz na tydzień wyjeżdżają na przykład pod miasto zerwać ogórki i wrócić z powrotem. Jest to pojazd dla ludzi dynamicznych. Dlaczego mówię że dla ludzi dynamicznych? Po pierwsze ze względu na jednostkę. Jest to dwusuw o pojemności 50 cm które wraz z przełożeniami które znajdują się pod przekładnią dają dosyć fajne efekty jeżeli chodzi o przyspieszenie i o prędkość maksymalną. Prędkość maksymalna to około 70 km/h nawet z górki przyznam szczerzę nie udało się nam jej przekroczyć a to może świadczyć o tym że istnieje jeszcze jakaś jedna blokada która nie pozwala się rozpędzić bardziej właśnie Ferro 803. Inne fajne detale na które warto zwrócić uwagę to jest jest na przykład deska rozdzielcza która jest podświetlana w wielu różnych kolorach. Nie jest to chyba rozwiązanie dla pragmatyków ale młodszym może się podobać. Jeżeli chodzi o właściwości jezdne to można powiedzieć że charakterystyka zawieszenia jest bardzo sportowa. Z tyłu pojedynczy amortyzator gazowy który działa powiedzmy dobrze, bardzo dobrze nawet tłumi polskie nierówności. Za to z przodu trzeba powiedzieć że lagi są za twarde. Po czym to można poznać? Na przykład podczas hamowania przednim hamulcem robi się naprawdę bardzo nie przyjemnie jeżeli chodzi o przenoszenie wibracji na kierownicę i pod względem też wydawania różnych dziwnych dźwięków przez plastiki właśnie w okolicach przedniego błotnika. Z fajnych rozwiązań w tym skuterze to muszę wam powiedzieć, że na pewno przednie światła. Podwójny reflektor który właśnie teraz możecie zobaczyć z bliska. Wyposażony również w światła parkingowe, ledowe o takim delikatnym zabarwieniu niebieskim, a wracając do samych reflektorów to one podczas jazdy miejskiej chociażby w jakiś ciemnych uliczkach, zakamarkach dają dosyć fajny efekt.

Dwa hamulce, dwie tarcze. To jest bardzo ważne. Dwie tarcze bardzo wydajnym, tylna tarcza, tylny hamulec można powiedzieć nawet że jest za ostry jak na te masę pojazdu. Bardzo łatwo jest zblokować tylne koło, a to nie należy do rzeczy przyjemnych no chyba że robimy to celowo ale w sumie szkoda ogumienia. Ap ropo ogumienia. Opony są umiarkowanie dobre, guma mogłaby być nieco bardziej miękka. To by zapewniało większą przyczepność podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Taki skuter często można spotkać na naszych drogach ze względu również na modele innych producentów. Przykładem może być tutaj Zipp Simpli. Tylko każdy sobie zadaje pytanie jakie są różnice między Ferro a Zippem. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym facem. Troszeczkę inaczej są wyprofilowane lampy. Moim zdaniem w tym przypadku nieco lepiej. Jeżeli przejdziemy do tylnej części pojazdu no to tutaj właściwie mamy do czynienia z dokładnie takim samym układem chociażby lamp jak w wspomnianym Zippie Simpli.

To Ferro wyróżnia się jeszcze jedną rzeczą, kanapą która jest można powiedzieć nawet, nawet wygodna i co ważne też wydzielona dla kierowcy i dla pasażera. Tak jak mówiłem zabieramy was na wycieczkę bo myśmy spędzili na tym skuterze 2000 km a to nam zajęło nieco ponad miesiąc czasu głównie ze względu na to że jeszcze parę tygodni temu była zima i jeżeli chodzi o kwestie warunków jazdy i sprawdzania poszczególnych elementów i podzespołów tego skutera między innymi zawieszenia to jednym z najlepszych rodzajów nawierzchni jest właśnie kostka granitowa którą właśnie teraz widzicie. Dzięki niej można sprawdzić jak zachowuję się zawieszenie na nierównościach, jak sprawuję się ten skuter podczas hamowania na tego typu nawierzchni no i ogólnie jaki jest komfort podróżowania na przykład na tej ulicy. Zjeżdżamy nieco dalej jak ten skuter, jak Ferro 803 radzi sobie podczas jazdy po drogach gruntowych które są usiane jeszcze błotem i wodom po odchodzącej zimie i powiem wam szczerze że podczas tej właśnie wycieczki przy okazji robiliśmy zrzutę na myjnię no bo jak widzicie będzie to niestety niezbędne. Błoto, woda, glina, piasek – już teraz wiecie skąd to wszystko wzięło się na Ferro 803. My jedziemy na myjnie a wam pozostawiamy pole do zastanowienia się czy Ferro 803 jest dobrym pojazdem na ten sezon, na sezon 2011.

Więcej o skuterach Ferro.

Fot.: Przemysław Jaczewski/Skuterowo.com

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button