Test Yamaha Aerox 50 – miejski ścigacz w wersji mini?

YAMAHA AEROX to jeden z bardziej znanych skuterów sportowych. Wiele osób twierdzi iż jest to bardzo dobry, ładny i bezawaryjny sprzęt idealnie nadający się do sportu. Ekipa Jednoślad.pl postanowiła przetestować ten skuter i przekonać się o wiarygodności tych przesłanek.

Po wstępnych oględzinach szybko dochodzi się do wniosku iż jest to stricte sportowa maszyna. Agresywny przód podkreśla lampa w kształcie litery “V” i eliptyczne wloty powietrza za którymi kryje się, dość duża jak na 50 ccm chłodnica. Sportowego charakteru nadają również karbonowe elementy.

Materiałem tym zostały wykończone lusterka, deska rozdzielcza, rączki dla pasażera i część przedniego amortyzatora. W oczy rzuca się motocyklowy wlew paliwa, umieszczony na środku kanapy pasażera. Wydawać się może, iż pasażer odczuwać będzie dyskomfort mając dziurę na środku siedziska, jednak zupełnie nie przeszkadza to w wygodnym podróżowaniu, nawet na dłuższych odcinkach. Niestety zaczyna być to kłopotliwe, jeśli na przykład chcemy zabrać pasażera lub pasażerkę w jasnym ubraniu, a na stacji nieuważnie zatankowaliśmy paliwo rozlewając na boki. Nie mówcie, że tak się nie dzieje bo jest to dość częsta sytuacja. Tutaj mimo wielu zalet tego jednośladu duży minus za umiejscowienie wlewu. Standardowy zestaw wskaźników zawiera obrotomierz , prędkościomierz, paliwomierz, oraz kontrolki- temperatury silnika, kierunkowskazów i świateł drogowych.

Kanapa jak przystało na skuter o zacięciu sportowym jest bardzo twarda. Jej wielkość jest jednak wystarczająca aby zapewnić należyty komfort. Schowek pod siedzeniem zapewnia dużą jak na sportowca przestrzeń bagażową. Bez problemu zmieścimy tam kask integralny. Jazda aerox’em sprawia sporą przyjemność. Pozycja kierowcy jest wygodna, jednak podczas manewrowania kolana przeszkadzają w swobodnym kręceniu kierownicą kierowcom wyższym. Niższym osobom nie powinno to przeszkadzać. Za komfort jazdy odpowiada tylny gazowy amortyzator z możliwością regulacji twardości. Zakres regulacji jest wystarczający , aby dobrać twardość w zależności od wagi i sposobu jazdy. Przedni amortyzator bardzo dobrze wybiera wszystkie nierówności drogi. Niestety naszym zdaniem jest zestrojony nieco za twardo. Z drugiej jednak strony skuter ten ma typowo sportowe przeznaczenie a w sporcie nie ma miejsca na dziury.

Amortyzator Aerox’a nie dobija nawet po wpadnięciu w głębszą dziurę. Jest to duża zaleta przy jakości polskich dróg. Za zatrzymanie Yamahy odpowiadają dwa tarczowe hamulce. Stoopie na aerox’ie nie powinno przysporzyć problemu, hamulce są naprawdę bardzo mocne.Silnik aerox’a pozwala płynnie rozpędzić go do 87 km/h. Charakteryzuje się płynną pracą i mocą w pełnym zakresie obrotów, trudno się dziwić, w końcu to rasowy Japończyk. W tym modelu tuning mechaniczny jest praktycznie nieograniczony. Na rynku dostępne są sportowe części wszystkich podzespołów silnika. W zakrętach jednoślad ten prowadzi się bardzo dobrze. Idealnie trzyma kierunek jazdy. Należy nadmienić, że zastosowana rama jest odpowiednio twarda. Podsumowując skuter ten jest wart uwagi, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że zawieszenie nie zapewni pełnego komfortu na polskich dziurach, skuter ten nie jest także najlepszy dla osób bardzo wysokich. Cena skuter też nie należy do najniższych. Mimo kilku wad Yamaha Aerox to typowy miejski sportowiec wart posiadania.

Archiwum Jednoślad.pl

Archiwum portalu Jednoślad.pl 2005-2010.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button