Sygnały Ręką: Konieczność, Kultura czy Niebezpieczeństwo?

O sygnałach dawanych ręką innym skuterzystom pisaliśmy już kilka razy na Skuterowo.com. Czas jednak zastanowić się, czy sygnały wywodzące się z kultury motocyklowej są rzeczywiście zarezerwowane tylko dla kierowców jednośladów, a także czy i jak można ich używać. Bo chodzi nie tylko przywitanie albo pozdrowienie.

Gdzie szukać początków pozdrowień? Zapewne wśród woźnic, którzy mijając się na drodze pozdrawiali się w ten sposób. Zwyczaj ten przejęli kierowcy wozów poruszanych końmi mechanicznymi. Najczęściej jednak pozdrowienia ograniczają się do pewnych zamkniętych grup: znajomi z pracy, kierowcy autobusów i ciężarówek oraz właśnie motocykliści.

Przeważająca część gestów to pozdrowienia, które służą jedynie wyrażeniu sympatii dla innego użytkownika drogi. Nawiasem mówiąc – taki miły gest może łatwo poprawić humor, co jest szczególnie przydatne w czasie poruszania się po polskich drogach pełnych agresji i nieuprzejmości.

Jednak poza pozdrowieniami w użyciu pojawiło się jeszcze kilka innych gestów, których charakter jest głównie informacyjny.

Pierwszy z nich to:  „uwaga policja”. Polega on kręceniu uniesionym do góry palcem wskazującym „kółka” symbolizującego policyjny kogut. Zwyczaj ten niewątpliwie wprowadzili dawno temu kierowcy samochodów ciężarowych. Dziś sygnał ten jest już nieco zapomniany i bardzo często niezrozumiany. Stało się to za sprawą powszechnie posiadanego przez kierowców CB. Urządzenia tego nie mają jednak kierowcy jednośladów, zatem czasami posługują się tym znakiem.

Drugi gest to: „światła”. Charakterystyczna żabka, lub dzióbek wykonany palcami mają uświadomić drugiego kierowcę, że zapomniał włączyć światła. Niestety również wielu kierowców zapomniało już znaczenia tego gestu, choć jest on bardzo przydatny.

Inną kwestią jest kultura na drodze. O ile pozdrawianie się jest wśród motocyklistów powszechne, o tyle u skuterzystów wygląda to różnie. W komentarzu do tekstu na temat pozdrowień sami pisaliście o niekoniecznie przyjemnych doświadczeniach na drodze. Ale czy takie sygnały są zgodne z prawem?

Kodeks drogowy mówi, że kierujący motorowerem powinien trzymać kierownicę przynajmniej jedną ręką. W związku z tym sygnały same w sobie nie są łamaniem prawa. Inną kwestią jest to, czy są one bezpieczne. Czasami mogą one odwracać uwagę innych kierowców. Mogą również utrudniać prowadzenie – bo jednak jedną ręką ciężko jest kontrolować wszystkie ruchy skutera.

Ogólnie rzecz ujmując – warto używać sygnałów dawanych ręką, bowiem nie tylko mogą one pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa na drogach ale na pewno przyczynią się do zwiększenia kultury jazdy.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button