Skuter i Motorower: Budowa i Różnice

Obecnie, nie wiedzieć czemu, stało się powszechne nazywanie motorowerów skuterami. Przecież mamy takiego Burgmana 650, lub Gilerę GP 800, a one żadnym sposobem motorowerem się nie staną. Raczej nie powinny, jednak w niektórych Wydziałach Komunikacji potrafiono na widok wpisu na fakturze w rubryce „rodzaj pojazdu” skuter, zarejestrować takiego Burgmana 400, lub Aprilię Scarabeo 500 jako motorower – widziałem to na własne oczy!

Pomijam nagminne przekręty przy rejestracji skuterów klasy 125 ccm jako motorowery i to takie, które nigdy nie występują w wersji z silnikiem 50 ccm. Przypominam, że w prawie o Ruchu Drogowym nie istnieje rodzaj pojazdu skuter, ale jest motorower! Skuter to tylko rodzaj nadwozia, tak jak w samochodach kombi, limuzyna itd. Następną ciekawostką, o której w zasadzie wszyscy wiedzą, jest to, że nie ma możliwości prawnej sprawdzenia jaką rzeczywiście pojemność skokową ma silnik w rejestrowanym pojeździe. Ważny jest wpis w dokumentach, zaś sprawdzenie, czy taki skuter występował z motorowerowym silnikiem przekracza możliwości urzędników. Również diagności nie mają możliwości i mocy prawnej dokonania kontroli jaką ma pojemność skokową silnik badanego motoroweru. Jedynie prędkość maksymalną można zmierzyć, ale to odbywa się przypadkowo, gdy akurat policjanci z WRD, lub SM lub ITD. dokonują pomiarów prędkości i zorientują się, że ten jednoślad jest motorowerem i jedzie dużo szybciej, niż mu wolno. Należy więc przypomnieć co to takiego motorower, otóż jest to pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 ccm i prędkości maksymalnej nie przekraczającej 45 km/h.

Zobacz skuter, będący motocyklem o pojemności 500 ccm.

Ogólnie motorowery ze względu na rodzaj „nadwozia” można podzielić na: skutery, motorowery o wyglądzie motocykli różnego rodzaju, czyli sportowe, terenowe, nakedy, choppery itp, oraz klasyczne motorowery o prostej konstrukcji i wyglądzie zbliżonym do roweru. Cechą charakterystyczną skutera jest nadwozie chroniące jeźdźca przed wiatrem, deszczem, bryzgami z kałuż. Co prawda trafiają się takie wynalazki, jak Honda Zoomer, w zasadzie pozbawiona osłon, ale jak widać nie zawojowała świata i jest bardzo niszowym skuterem mimo wielu bardzo nowoczesnych rozwiązań. Podobnie było z Gilerą ICE, fajna, ale nie praktyczna, a to się liczy w skuterach. Cechą charakterystyczną skutera są schowki, szczególnie przydatny jest ten pod kanapą, gdzie zazwyczaj zmieścimy kask, rękawiczki itp. Koła skuterów zazwyczaj maja sporo mniejszą średnicę kół, obecnie dominują koła 12 – 13 calowe. Są również skutery na dużych kołach 16-17 cali, prowadzą się lepiej, ale ich kufer pod siedzeniem jest sporo mniejszy. Do napędu zaprzęgnięte są zarówno silniki dwusuwowe i czterosuwowe. Pierwsze są bardziej dynamiczne ale bardziej paliwożerne, drugie mają mniej werwy, ale spalają o około 1,5 do 2,5 litra paliwa mniej na setkę. W prawie wszystkich skuterach zastosowana jest przekładnia automatyczna bezstopniowa CVT. Skutery w porównaniu do pozostałych motorowerów wygrywają łatwością obsługi podczas jazdy, skuterem jedzie się prościej, niż rowerem z przerzutką! Jednak zwolennicy motocykli, nie posiadający jeszcze prawka mają w odwodzie całą plejadę motorowerów wyglądających jak prawdziwy motocykl. One również są napędzane dwu i czterosuwami, ale posiadają normalną skrzynie biegów i dźwignię sprzęgła.

Klasyczne motorowery konstrukcyjnie oparte na kultowej Hondzie Cub są wyposażone w sprzęgło odśrodkowe i manualną skrzynię biegów. Biegi się zmienia, ale nie używa dźwigni sprzęgła, bo jej brak. Sprawę załatwia sprzęgło odśrodkowe. Moto-zwolennikom motorowery przypominające motocykle dają większą przyjemność i radość z jazdy. Młody człowiek jadąc, wykonuje te same czynności co dojrzały motocyklista i może sobie wyobrażać jakim to jest riderem. Jest również duży plus wynikający z jazdy motorowerami podobnymi konstrukcyjnie do motocykli. Otóż na kursie na prawo jazdy nie ma już problemów typu: a po co to sprzęgło, lub jak i kiedy zmieniać biegi.

Typowy motorower o pojemności 50 ccm: Romet Zetka 50.

Obsługa codzienna zarówno skuterów i motorowerów jest podobna. Należy przed rozpoczęciem jazdy sprawdzać ciśnienie w ogumieniu, poziom oleju w silniku 4T, lub w zbiorniku 2T, czy wszystkie punkty świetlne działają. W przypadku motorowerów jest jeszcze obsługa łańcucha napędowego, czyli kontrola naciągu i ewentualna regulacja, czyszczenie i smarowanie. W tym punkcie skutery są bezobsługowe.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
(jagra)

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

5 opinii

  1. A mi pani w wydziale komunikacji powiedziała ze nie ma czegoś takiego jak skuter jest tylko motorower 🙂 i kazała skreślić w dokumentach i przeprawić ze skuter na motorower 🙂

  2. “Należy więc przypomnieć co to takiego motorower, otóż jest to pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 ccm i prędkości maksymalnej nie przekraczającej 45 km/h.”

    I tu kolego się mylisz, mała poprawka, bo motorower to:
    pojazd, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub niewielki silnik elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

    Jazda z prędkością 45 km/h a ograniczenie konstrukcyjne uniemożliwiające przekroczenie tej prędkości to mała różnica 🙂

  3. No to powiem raz jeszcze. Mam skuter/motorower 50c w dokumentacji w rubryce blokady ma kreski (fabrycznie brak). Chciałem go zarejestrować jako motor, bo mam A a ów skuter spokojnie jedzie z prędkością 70k/h. Na przeglądanie gość powiedział ze pojemność silnika jest nadrzędna wiec nic z tego. W urzędzie że przegląd to określa. Wiec ten dopisek: “ograniczenie konstrukcyjne uniemożliwiające przekroczenie tej prędkości” to jakiś chory wymysł. Bo fabrycznej maszyny nie będę przecież ograniczał.

  4. No to pan na przeglądzie słabo się orientował w przepisach. Motocykl ma prawo mieć 50 ccm, żeby był motorowerem musi mieć ograniczenie uniemożliwiające jazdę pow. 45km/h i oba warunki muszą być spełnione łącznie. O żadnej nadrzędności samej pojemności prawo nie wspomina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button