Test Piaggio Zip 50 – miejski wojownik?

Piaggio Zip to typowy przedstawiciel skuterów miejskich. Dla wielu startujących w wyścigach jest to także jeden z lepszych skuterów do sportu. Przyjrzeliśmy się z bliska temu małemu wojownikowi miejskiemu. Oto co mamy do powiedzenia na jego temat.

Skuter stylistycznie jest dość interesujący. W porównaniu do pierwszej wersji jest to napewno ciekawa stylistycznie konstrukcja. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie jest to skuter dwuosobowy. Oczywiście producent zapewnia nas o tym, że jeździć mogą dwie osoby jednak naszym zdaniem jest to bardzo nie komfortowe a czasem niemożliwe gdy obie osoby są większe od przeciętnej.

Jest to pojazd bardzo lekki. Dzięki tej cesze mimo małego silnika skuter ten jest dość zrywny. Dodatkową zaletą jest jego niebywała zwrotność. Deska rozdzielcza skutera nie poraża bogactwem, jednak nie jest ona nieestetyczna. Wersja powietrzna którą testowaliśmy ma prędkościomierz i cztery kontrolki informujące nas między innymi o poziomie oleju. Prędkościomierz wyskalowany jest do prędkości 120 km/h jednak jest to chyba zrobione na wyrost, gdyż skuter ten nie osiąga bez tuningu dużych prędkości.

W kolumnie kierowniczej od strony kokpitu skuter posiada mały schowek na drobne przybory takie jak portfel czy rękawiczki. Więcej się tam nie zmieści. Skrytkę otwiera się poprzez wciśnięcie stacyjki. Jest to rozwiązanie dość popularne w większości pojazdów firmy Piaggio. Zaraz pod kierownicą znajduje się haczyk na drobne zakupy. Dzięki dość dużemu przekrokowi można umieścić tutaj dość pokaźnych rozmiarów zakupy. Mimo niedużych rozmiarów tego skutera przekrok daje nam dość sporo miejsca na nogi. Nie można oczywiście mówić o nadmiernym komforcie jednak porównując gabaryty tego pojazdu rozmiar powierzchni na nogi wypada całkiem nieźle.

Jednoślad ten posiada schowek pod siedzeniem w którym zmieścić można kask typu jet. Pod siedzeniem znajduje się również wlew paliwa i mała przegródka w której znajduje się akumulator. Skuter wyposażony jest w hamulec tarczowy przedni. Z tyłu hamować musimy bębnowym hamulcem. Światła przednie nie są niestety zbyt skuteczne. Jazda w mieście w świetle latarni nie jest problemem jednak już wyjazd za miasto powoduje, że zaczynamy mocną walkę o przeżycie. Przy prędkości powyżej 45 km/h podczas jazdy widać naprawdę mało. Oświetlenie stop jest dość atrakcyjne stylistycznie. Jest ono skuteczniejsze niż reflektory przednie. Możemy mieć pewność, że nikt nie wjedzie na nas od tyłu. Do odpalania możemy używać zarówno startera elektronicznego jak i kickstartera.Wrażenia z jazdy są bardzo pozytywne.

Mimo małych rozmiarów skuter zdecydowanie przyspiesza dzięki małej wadze, a także dzięki małym rozmiarom pojazd ten jest świetny do przeciskania się w ulicznych korkach. Spalanie jest na bardzo niskim poziomie. Skuter podczas testu spalił średnio 3,2 litra na 100 km w cyklu mieszanym (miasto i trasa). Prędkość maksymalna jaką uzyskaliśmy to 72 km/h. Nie podobało nam się w skuterze jego twarde zawieszenie i małe koła które niestety w niewystarczający sposób tłumiły nierówności polskich dróg. Mimo kilku małych mankamentów skuter jest bardzo ciekawą konstrukcją i wart jest polecenia. Powinny go wybrać osoby zarówno te które szukają małego ekonomicznego skutera na miasto jak i dla przyszłych zawodników szukających odpowiedniego sprzętu do tuningu i zawodów.

Archiwum Jednoślad.pl

Archiwum portalu Jednoślad.pl 2005-2010.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button