Objawy przytarcia silnika i jak nie zatrzeć silnika swojego motocykla czy skutera

Objawy zatarcia, albo samego przytarcia cylindra w skuterze czy motorowerze są zawsze takie same. Jak rozpoznać, że coś z silnikiem dzieje się nie tak? W jaki sposób zapobiegać przykrym niespodziankom? O tym dziś w Skuterowo.com.

Zatarcie silnika/cylindra powstaje na skutek jednego z kilku czynników, są nimi:

Brak dostatecznego smarowania jednostki
Awaria układu smarowania
Awaria układu chłodzenia
Złe materiały użyte w konstrukcji pierścieni i/lub cylindra
Za wysoka temperatura panująca w jednostce napędowej. Spowodowana tym co opisane powyżej – brakiem smarowania, złym spasowaniem pierścieni, niedostatecznym chłodzeniem albo za dużym obciążeniem silnika.

Pierwszymi objawami nadchodzących kłopotów są na pewno wszelkie anomalie typu – kontrolka oleju, albo chłodzenia/temperatury (o ile jest), nienaturalnie rozgrzany silnik.

Często wiele jednośladów nie posiada jakichkolwiek kontrolek. Wówczas sygnałem zbliżających się kłopotów jest w pierwszej kolejności utrata mocy. Jest to spowodowane zwrotem temperatury, a w konsekwencji większymi oporami na skutek rozszerzalności cieplnej ciał stałych. Mówiąc w skrócie – wzrost temperatury w silniku sprawia, że tłok i cylinder nie pracują “gładko” na swoich powierzchniach. Tłok wraz z pierścieniami puchnie, zwiększa swoją objętość i przez to poruszanie się jego w cylindrze wymaga większych nakładów siły. Promień wnętrza cylindra też się zmienia, co dodatkowo utrudnia pracę jednostki. To tak naprawdę syndrom błędnego koła. Silnik staje się coraz bardziej rozgrzany, bo natrafia na większe siły tarcia. Siły tarcia są coraz większe, bo wzrasta temperatura.

Kolejnym objawem przycierającego się silnika jest nierówna praca, zwłaszcza na wolnych obrotach. Czasem skuter/motorower nie jest w stanie w ogóle pracować bez dodawania gazu.

Jeśli mimo tych początkowych objawów jedziemy dalej (czego nigdy nie rób) może dość do tak zwanego (złapania tłoka). Silnik nagle, gwałtownie przestaje pracować, a cylinder zakleszcza pierścienie. Wówczas nadal możemy mówić o przytarciu. Zazwyczaj po ostygnięciu jednostki i wyeliminowaniu przyczyn przegrania jednostka napędowa jeszcze nadaje się do użytku. Trzeba jednak pamiętać, że to już nie będzie “ten sam silnik”. Straci na pewno sporo swojej pierwotnej mocy. Jeśli będzie to konstrukcja czterosuwowa to zacznie palić olej. Taka jest cena przytarcia cylindra. Ratunkiem pozostaje lekki szlif i wymiana pierścieni.

Będąc w takiej sytuacji i tam możemy pogratulować sobie szczęścia. W najgorszym wypadku mogłoby dojść do całkowitego zatarcia silnika. Serce stopniowo traciłoby moc aż do całkowitego zduszenia. Wówczas nawet po ostygnięciu silnik sam z siebie nie ożyje.

Jak nie przytrzeć/zatrzeć silnika?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Pamiętaj o podstawowych zasadach.

Sprawdzaj regularnie poziom oleju (silnik 4T)
Sprawdzaj działanie pompy oleju i jego poziom w mieszalniku (silnik 2T)
Unikaj jeżdżenia na pełnym gazie
Unikaj palenia gumy (niedostateczne chłodzenie na postoju)
W czasie długich tras rób przerwy, daj odpocząć silnikowi (silnik chłodzony powietrzem)
Dbaj o kondycję filtra powietrza i paliwa
Sprawdzaj sprawność układu chłodzenia (wentylatora/chłodnicy/poziomu wody)
Po odkryciu pierwszych objawów zacierania się silnika wyłącz jednostkę.

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button