MSW: zmodernizowana Centralna Ewidencja Pojazdów (CEPiK) dopiero w 2016 r.

MSW rozpoczęło prace nad przebudową Centralnej Ewidencji Pojazdów. Resort chce aby unowocześniona baza zaczęła działać w 2016 r. Tak, która działa teraz jest pełna błędów i nieprawidłowości.

Zdaniem koalicji Kampania R2RC – Kierunek 2020 aktualnie działająca Centralna Ewidencja Pojazdów boryka się z wieloma błędami. Mają one poważne, negatywne konsekwencje nie tylko dla sektora motoryzacyjnego, ale także dla całej gospodarki. Błędy te dotyczą przede wszystkim uwzględnienia w CEP ponad 6,7 mln tzw. “martwych dusz”, czyli aut, które prawdopodobnie od dawna już nie istnieją.

Głównym problemem tego błędu jest fakt, że dane zawarte w CEP sztucznie zawyżają wartość rynku motoryzacyjnego. Chodzi o niemałą kwotę – konkretnie o 9 mld zł. Takie informacje deformują obraz tej gałęzi przemysłu. Konsekwencją tego jest negatywny wpływ na sytuację konsumentów, sektora ubezpieczeń, warsztatów, producentów części. W najgorszym przypadku mogą również dezorientować inwestorów i być podstawą do stanowienia wadliwych rozwiązań prawnych.

Baza CEP powstała w 2004 roku. Ponieważ zawarte w nim dane są wprowadzane przez starostwa MSW przyznaje, że rzeczywiście jest możliwość pojawienia się tam takich właśnie błędów. Nowy system ma być tez zabezpieczony przed błędnymi wpisami, które będą odrzucane automatycznie.

Według Kampanii R2RC “martwych dusz” jest dokładnie 6 mln 750 tys. 374 i stanowią 22,3 proc. wszystkich pojazdów zarejestrowanych w CEP. Ich średni wiek wynosi 32,6 lat. Największą grupę spośród nich stanowią samochody osobowe – 4 mln 361 tys. 978 sztuk.

SPecjaliści podają, że na koniec 2014 r. w Polsce zarejestrowanych było 30 mln 310 tys. 541 pojazdów, ale aktywnych pojazdów było 23 mln 560 tys. 167, z czego największą grupę stanowią auta osobowe odpowiednio 19 mln 977 tys. 617 wszystkich i 15 mln 615 tys. 639 aktywnych. Ponadto średni wiek samochodów w Polsce ma być zawyżony o cztery lata.

Jednak błędy w CEP to nie tylko “martwe dusze”. To również błędy w pisowni (np. marka Hyundai zapisana jest w bazie na ponad różnych 50 sposobów) oraz datach produkcji samochodów. W bazach znajduje się ponad 23 tys. aut, których wiek wskazuje, że są starsze niż słynny Ford T, czyli wyprodukowane przez 1908 r. Ich średni wiek to 127 lat. Co ciekawe – najstarsze zarejestrowane samochody mają ponad 1000 lat.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button