Jaki wybrać olej do skutera/motocykla?

Technologia produkcji współczesnych silników spalinowych (generalnie, nie starszych niż 10 lat produkcyjnie i technologicznie) sprawiła, że czas docierania silnika został znacznie skrócony, lub w wielu przypadkach zupełnie pominięty i należy się stosować do wymagań producenta.

Minęły również czasy zmiany oleju na “gęstszy” wraz z przebiegiem silnika. We współczesnych silnikach sktuterów i motocykli producent określa jakie właściwości fizyczne (10w40, 5w40, 20w50 itd) ma mieć olej lub jakie normy ma spełniać (505.01 , JASO – MA itd), a użytkownik sam wybiera markę oleju. Olej określony przez producenta należy wybierać zgodnie z zaleceniami w książce serwisowe (ta sama norma, markę można zmieniać) przez cały okres eksploatacji silnika jeżeli producent nie zaleci inaczej. Oleje różnych firm są różnej jakości, spełniają wymagania producenta lecz z różnym naddatkiem.

[poll id=”18″]

Współczesne oleje silnikowe są mieszalne ze sobą w wyniku czego otrzymujemy produkt pośredni.

Istnieją oleje wielozadaniowe np. dla rolnictwa, gdzie jeden olej Agri 10w40 jest jednocześnie olejem silnikowym, przekładniowym, hydraulicznym, jednak jeżeli chodzi o samochody, skutery, motocykle, łodzie motorowe należy stosować oleje dedykowane do tych pojazdów, bowiem płyny te mają różne zadania do spełnienia w poszczególnych pojazdach. Wlewając więc olej samochodowy do motocykla możemy być pewni , że smarowanie będzie gorsze bo silnik w motocyklu pracuje w skokowo wyższych temperaturach (formuła oleju musi zapewniać większą stabilność oleju), sprzęgło będzie się ślizgało, bo olej samochodowy nie ma dodatków antypoślizgowych dla sprzęgła ponieważ w aucie nie ma mokrego sprzęgła.

Podsumowując, stosujmy oleje zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, silnika oraz dedykowane do konkretnych typów pojazdów.

Fot.: Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

91 opinii

  1. Pietro – dobrze mówisz, że do skutera potrzebny jest olej bez dodatków myjących, ale jeśli chodzi o klasy lepkości to już nie.
    //olej silnika chłodzonego powietrzem używanego latem, musi mieć lepkość co najmniej 15W,//
    To “W” oznacza “winter” czyli zima, czyli przy jakiej minimalnej temperaturze olej nadaje się do użytku. A druga liczba oznacza maksymalną temperaturę pracy. Olej 0W50 lub 10W40 lub 20W30 w optymalnej temperaturze ich pracy będą miały tę samą lepkość, ale 0W50 będzie miał znacznie szerszy zakres pracy min/max, w których lepkość nie jest za mała ani nie za duża. 20W będzie gęściejszy od 0W w -20C, co ma znaczenie przy rozruchu lub wielkim mrozie, ale przy wysokich temperaturach lub wyciskaniu ostatnich potów z silnika, to decyduje ta druga literka, czyli maksymalna temperatura pracy, bo olej będzie zbyt “rzadki”.

  2. A ja wam proponuję zalać skuter olejem kujawskim a do przekładni smalcu z cebulką,a zobaczycie jak będzie śmigał piżdzik.Pierdoły piszecie,olej taki,sraki,0,5,10,100w.jaki piszą,taki zalewać,ENDE.

  3. 0W to zimowa granica temperaturowa a np 40 potem to letnia granica przy jakiej olej zachowuje parametry smarowania
    0W nie oznacza zera stopni (tak dla jasności).
    0W to -40
    5W to -35
    10W to -30..itd

    wymagane nie oznacza że to dolna granica. To minimalna dolna granica.
    Castrol formula SLX0W30 niby jest od -40 stopni ale producent deklaruje nawet -66

    [img]http://bi.gazeta.pl/im/7/6044/m6044747.jpg[/img]

    [img]http://www.agloprima.com.pl/files/img/inne/klasy.jpg[/img]

  4. Widzę,że temat aktualny,choć ciągnie się latami. Wykorzystam okazję bo mam takie małe pytanko,mianowicie:używa ktoś olej z orlenu Platinum moto 4t 10W-40. Klasa jakości Api:SM. Tak się zastanawiam czy nie zalać nim silniczka w skuterze.

  5. Trochę się *napociłem* w tym temacie tutaj:
    http://www.skuterowo.com/forums/topic/dobor-prawidlowego-oleju

    A czym zalewam swoje skutery z przekładnią CVT? Olejem. 😀

    Router Metro City 72 cm3 – samochodowy Lotos SemiSyntetic 10W40 SL;
    Peugeot Sum-Up 124 cm3 (i też wkrótce… 149 cm3) – samochodowy Mobil Super 2000 10W40 SL;
    Olej przekładniowy do ww. Elf Tranself Type B 80W90 GL-5

    Zalewam, czasem sprawdzę poziom, przychodzi czas wymiany – wymieniam.
    Z mojej strony to wszystko, dziękuję wszystkim za uwagę. 😀

  6. Dobry wieczór. Czytam te wszystkie bzdury wypisywane o zalecanych do skuterów 4t olejach ,,, ludzie myślcie ,,,, oleje które zaleca producent to najgorsze jakie można wlać do silnika jeżeli ktoś wleje olej który jest olejem lepszym to nic się silnikowi nie stanie , wielu piszących niema zielonego pojęcia o lepkości oleju np. olej 10w 40 w rozgrzanym silniku jest znacznie zadszy niż syntetyk 5w40 ponieważ syntetyk jest nafaszerowany inchibitorami które trzymają lepkość w szerokim zakresie temperatur i bardzo dobrze że w serwisach pchają oleje droższe syntetyczne ponieważ tylko one są w stanie nasmarować części silnika. Rozbierałem silniki chińskich skuterów które jeździły na droższych olejach i dziwiłem się że cylindry żeliwne po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów były dosłownie jak nowe ze śladami po chonowaniu , tylko oleje syntetyczne są w stanie nasmarować silnik a producent podając parametry oleju mówi lej co najmniej taki jak napisałem nie gorszy ale nigdzie nie napisano że nie możesz wlać lepszego niż podaję instrukcja. To co piszę dotyczy silników które nie mają w jednej obudowie z silnikiem skrzyni biegów gdy jest przekładnia zębata sprzęgło i silnik smarowany jednym olejem to lej comiejwiecej to co napisane w instrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button