Honda NSR 125: Czy warto kupić?

Honda NSR 125 jest swoistym ewenementem wśród motocykli klasy 125. Jej historia rozpoczęła się dawno, bo w 1988 roku i była jednym z najdłużej produkowanych dwusuwów wśród sportowych motocykli. Najciekawszy w tym motocyklu jest bardzo zaawansowany technicznie silnik osiągający niesamowitą jak na tę klasę moc 28 KM. Kręci się co prawda w nieskończoność, jednak 6,5 sekundy do 100km/h i Vmax wynoszący 160 km/h robią wrażenie.

Honda_NSR_125R_-98Silnik to dwusuwowa jednostka chłodzona cieczą. Za zasilanie odpowiada gaźnik, zaś silnik wyposażony jest w zawór membranowy przy dolocie i RC-Valve w wydechu,  który zmienia czas otwarcia okna kanału wydechowego. Na rynek europejski silnik jest zablokowany do zaledwie 15 KM, ze względu na przepisy. Blokady, w zależności od wersji, znajdują się w układzie wydechowym (zwężka) oraz gaźniku i module zapłonowym. Gaźnik ma mniejsze dysze niż wersja o pełnej mocy, między króćcem ssącym a membraną montowane były blaszki ograniczające szybkość przepływu mieszanki. Również moduł występował w wersji ograniczającej wkręcanie się na obroty (odblokowany miał oznaczenie TV-78, zablokowany TV-124).

NSR 125 chwalona jest za bardzo dobre własności jezdne i poręczność. Jest zdecydowanie bardziej sportowym motocyklem niż jej następczyni, CBR 125.

Spalanie w Hondzie waha się w zależności od stanu technicznego silnika i wersji mocowej. Zablokowane przy spokojnej jeździe palą ok. 4,5-5 litrów na 100 km, odblokowane przy ostrzejszej jeździe potrafią spalić nawet 7. Dlatego NSR 125 nie polecalibyśmy komuś kto szuka oszczędnego motocykla na miasto.

Czy warto kupić NSR 125? Jeśli lubisz dwusuwy i masz wymaganą kategorię prawa jazdy, na pewno znajdziesz przyjemność w jeździe tym motocyklem. Dźwięk silnika przy 11 tys obr/min w tej 125ątce jest niezastąpiony.

Dobrym pomysłem może też być kupienie NSR w zablokowanej wersji i odblokowanie jej po uzyskaniu stosownych uprawnień.

NSR 125 nie można co prawda jeździć mając kategorię B, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jednak jako lekki i szybki motocykl bardzo dobrze sprawdzi się dla początkujących motocyklistów mających kategorię A.

Andrzej Zaborowski

Redaktor serwisu Skuterowo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button