GB Motors Cyclone: Początki… Cz. 2

300 km przejechane, a więc przyszedł czas na pierwszy przegląd. Skuter oddałem do serwisu wieczorem i odebrałem na drugi dzień o tej samej porze. Elementy które były do zrobienia to niedziałający wskaźnik paliwa, parująca osłona wskaźników (powietrze dostawało się przez gumową zaślepkę od zegarka elektronicznego), krzywo zamontowane zwierciadło reflektora (przez to świecił w lewo a nie na wprost) oraz zbyt wysokie obroty jałowe.

Koszt przeglądu wraz z wymianą oleju to 120,00 zł (normalnie 160,00 zł, ale zaproponowali zniżkę). Obsługa nie najgorsza – jedyny problem – nie mogłem się dodzwonić i uzyskać potwierdzenia odbioru skutera z przeglądu. Udało się dopiero godzinę przed zamknięciem salonu. Jednak nie było to łatwe i pochłonęło trochę nerwów.  Ponadto przy odbiorze sprzedawca nie bardzo wiedział co zostało zrobione – “gubił się w zeznaniach”.

Reflektor naprawiony, wskaźnik paliwa również. Także zniknął problem parujących wskaźników – wymiana zaślepki na nową. Jednak jak okazało się później obroty nadal są za wysokie. Wygląda to w ten sposób, że po rozgrzaniu spadają do poziomu 1500 i jest niby wszystko w porządku (tak mi się przynajmniej wydaje). Jednak po jeździe i zatrzymaniu na przykład na światłach obroty spadają prawidłowo do 1500, aby chwilę później wzrosnąć do 2000 lub nawet 3000 (na biegu jałowym oczywiście).  Sytuacja taka powtarza się praktycznie przy każdym zatrzymaniu. Wygląda to na problem ze ssaniem lub gaźnikiem.  Nie wiem czy to prawidłowy objaw ale wydaje się że raczej nie. Sprawa do wyjaśnienia w serwisie (przy odbiorze twierdzili że zbadali sprawę i przeprowadzili regulację). Ocena ogólna przeglądu to trzy z plusem (na tą chwilę).

Ponadto skuter ma coraz lepsze przyspieszenie, poruszanie się po mieście nie jest już specjalnie stresujące. Prędkość maksymalna ok. 60 km/h (licznikowa), ale staram się póki co nie osiągać tak “zawrotnych” wyników. Spalanie w granicach od 2 do 2,3 litra na 100 km (wydaje się że to nie najgorszy wynik biorąc pod uwagę że jestem w trakcie docierania).  Plastiki i ogólnie cała konstrukcja trzyma się w całości. Jak na razie nic nie odpadło, nie pękło i nie zanosi się chyba żeby tak miało się stać.

Jednak pojawiła się inna usterka która trochę mnie zaskoczyła. Mianowicie na bocznej owiewce (tuż obok kierunkowskazu) zaczął się łuszczyć lakier. Widać że grubość lakieru jest naprawdę niewielka. Prawdopodobnie element do wymiany. Mam nadzieje że szybko to załatwią i obędzie się bez problemów. Serwis już działa w tej kwestii.

Teraz tylko czekać (a raczej jeździć) na przegląd 1000 km i zdjęcie blokad. Wtedy podzielę się wrażeniami po większym przebiegu.

kasar

Aprilia SR50 REPLICA

7 opinii

  1. “na biegu jałowym oczywiście” – przecież skutery nie mają biegów więc nie ma tu czegoś takiego jak bieg jałowy…

  2. madi bieg jalowy to przy cvt najniższe obroty na jakich silnik pracuje gdy skuter stoi w miejscu. ja je zwykle ustawiam co jakis czas kontrolnie nawet przy właczonych switałach drogowych zeby mi czasem na swatłach nie zgasł i od nich tez zalezy spalanie.

  3. ok, ustalmy że na wolnych obrotach 🙂
    Po wizycie w serwisie mechanik po regulacji stwierdził że ten typ tak ma i jego zakres obrotów to 1500 – 3000 póki się nie “ułoży”. Co ciekawe mechanik zdjął blokadę przy przebiegu 300 km – dostał kartkę z punktami do zrobienia, było tam hasło blokada – więc zdjął. A miał tylko sprawdzić ile jest z tym roboty i jakie koszty. Sprzedawca w salonie o tym nie wiedział i nie policzył za usługę. Dopiero teraz, po rozmowie z mechanikiem wyszło że blokada zdjęta.

  4. KrzysiekP piszesz że od wolnych obrotów zależy spalanie skutera, możesz to wyjaśnić bo nie kumam. 😀 Przecież jak wolne obroty są za niskie to gaśnie i wolno przyśpiesza,

  5. spalanie skutera zależy od 1.wagi kierownika 2.stylu jazdy 3. nie jest zależne od wolnych obrotów[ile na nich stoisz] 4.Tzw. „luz”; najniższa możliwa prędkość obrotowa silnika spalinowego, przy której generuje on wystarczającą moc, by pokonać wszystkie opory wewnętrzne i zewnętrzne układów, bez szkody dla stabilności jego pracy (nie gaśnie, pracuje równo i jest w stanie poprzez alternator[pradnicę] i odpowiednie pompy zaopatrzyć w prąd elektryczny i właściwe ciśnienie robocze wszystkie urządzenia samochodu,motocykla,skutera itp). Zwykle jest to ok. 500 – 1000 obr./min, przy zimnym silniku nawet 1200-1500 obr./min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button