Wyprzedzanie skutera skuterem.

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #137322
    bolek2006
    Uczestnik
    • 5
    • 11Postów:

    Witam dzisiaj miałem sytuacje na drodze i chcę się upewnić czy prawidłowo się zachowałem,Jadąc drogą dwukierunkową gdzie był jeden pas ruchu dla każdego kierunku dojechałem do świateł gdzie droga się rozwidlała i można było jechać prosto lub w lewo lub w prawo.Ne jechałem idealnie po prawej stronie drogi po włączeniu sygnalizacji że skręcam w prawo zacząłem skręcać a tu nagle usłyszałem hamowanie i krzyki innego gościa na skuterze który chciał mnie wyprzedzić z prawej strony .kto miał pierwszeństwo w tej sytuacji i jak powinno wyglądać wyprzedzanie skutera skuterem w tej sytuacji ???

    #137326
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Ty miałeś pierwszeństwo, wyprzedzać z prawej strony na skrzyżowaniu to trzeba być totalnym idiotą.

    #137332
    hades1988
    Użytkownik
    • 17
    • 229Postów:

    Oczywiscie, ze Ty, zaden inny pojazd nie ma prawa Cie wyprzedzac na skrzyzowaniu.

    #137339
    bolek2006
    Uczestnik
    • 5
    • 11Postów:

    DZIEKI ZA ODP 🙂

    #137346
    Filippo73
    Użytkownik
    • 2
    • 477Postów:

    Po pierwsze jest zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu, po drugie z prawej strony można wyprzedzać gdy są dwa pasy w jedną stronę (na terenie zabudowanym). A tak z innej bajki – miałeś włączony kierunkowskaz?

    #137362
    SkuterowyManiakF16
    Uczestnik
    • 8
    • 69Postów:

    Jak nie miał kierunkowskazu to jego wina była by przy wypadku.

    #137365
    matol1798
    Użytkownik
    • 27
    • 750Postów:

    Filippo73 napisał:

    Po pierwsze jest zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu, po drugie z prawej strony można wyprzedzać gdy są dwa pasy w jedną stronę (na terenie zabudowanym). A tak z innej bajki – miałeś włączony kierunkowskaz?

    ” po włączeniu sygnalizacji że skręcam w prawo ”

    Więc raczej miał włączony kierunkowskaz 🙂

    #137366
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    SkuterowyMan… napisał:

    Jak nie miał kierunkowskazu to jego wina była by przy wypadku.

    Na jakiej podstawie wnosisz?

    #137381
    roomcajz
    Uczestnik
    • 17
    • 1 073Postów:

    Nie mógł tamten wyprzedzać z prawej

    #137394
    benekpe
    Użytkownik
    • 11
    • 1 620Postów:

    Można wyprzedzać na skrzyżowaniu prawą stroną!
    Jest tylko jeden warunek. Wyprzedzany pojazd skręca w lewo, ustawia się do skrętu w osi jedni. Wówczas wyprzedzający pojazd wyprzedza, a w zasadzie omija tak skręcający pojazd z prawej strony.
    I tu należy zadać pytanie. Czy autor wątku prawidłowo zasygnalizował zamiar skrętu na skrzyżowaniu? Może pomyliły mu się kierunki?
    Skoro chciał skręcić w prawo. powinien ustawić się przy prawej krawędzi jezdni a wówczas nadjeżdżający z tyłu skuter nie miał by miejsca do wyprzedzania go z prawej strony.
    Jak widać sytuacja była niejasna.

    #137417
    Filippo73
    Użytkownik
    • 2
    • 477Postów:

    benekpe napisał:

    Można wyprzedzać na skrzyżowaniu prawą stroną!
    Jest tylko jeden warunek. Wyprzedzany pojazd skręca w lewo, ustawia się do skrętu w osi jedni. Wówczas wyprzedzający pojazd wyprzedza, a w zasadzie omija tak skręcający pojazd z prawej strony.
    I tu należy zadać pytanie. Czy autor wątku prawidłowo zasygnalizował zamiar skrętu na skrzyżowaniu? Może pomyliły mu się kierunki?
    Skoro chciał skręcić w prawo. powinien ustawić się przy prawej krawędzi jezdni a wówczas nadjeżdżający z tyłu skuter nie miał by miejsca do wyprzedzania go z prawej strony.
    Jak widać sytuacja była niejasna.

    Otóż to. W takiej sytuacji to nie jest wyprzedzanie tylko omijanie. Jeżeli kolega nie miał włączonego kierunkowskazu, to zwyczajnie zajechał drogę. Z drugiej jednak strony. W takiej sytuacji jadący z tyłu powinien zwolnić i upewnić się dlaczego pierwszy pojazd jeszcze nie ruszył (może coś nadjeżdżało i chciało przelecieć na czerwonym).

    #137420
    Anonim
    Nieaktywny
    • 82
    • 3 102Postów:

    bolek2006 napisał:

    Ne jechałem idealnie po prawej stronie drogi po włączeniu sygnalizacji że skręcam w prawo zacząłem skręcać a tu nagle usłyszałem hamowanie i krzyki innego gościa na skuterze który chciał mnie wyprzedzić z prawej strony .

    I to jest podstawowy błąd z Twojej strony. Skręcając w prawo ustawiasz się możliwie blisko prawej krawędzi pasa, skręcając w lewo, maksymalnie po lewej przy osi jezdni.
    Jeśli jechałeś środkiem pasa lub ‘lewym śladem’ kół samochodowych a za sobą miałeś auto, koleś najnormalniej w świecie mógł Cię nie widzieć.
    Pomijam już fakt upewnienia się czy manewr może zostać wykonany bezpiecznie – lusterka plus ewentualnie odwrócenie głowy, zawsze może znaleźć się szybszy od Ciebie lub chociażby rowerzysta, a ci jak wiemy jeżdżą jak chcą.

    #137433
    Jolusia
    Użytkownik
    • 0
    • 164Postów:

    Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz.U. Nr 58 poz. 515 z 2003r – tekst jednolity), wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne:
    na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu,
    na jezdni jednokierunkowej,
    na jezdni dwukierunkowej jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
    Należy podkreślić, że kierowca przed wykonaniem tego manewru obowiązany jest w upewnić się szczególności czy:
    ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
    kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
    kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
    Natomiast zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony pojazdu silnikowego, jadącego po jezdni:
    przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
    na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
    na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
    Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika, który sygnalizuje zamiar skręcania w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button