Wymiana karty motorowerowej na prawojazdy AM

Witam mam kartę motorowerową od 2 lat, teraz mam prawie 17 lat, i wiem że można wymienić kartę motorowerową na prawko AM , koszt to okolo 200 zl badania z 80 i wymiana 100 zl,,, a nie o to chciałem zapytac:
CZY MAJĄC PRAWKO AM, MOGĘ MIEC WIEKSZĄ POJEMNOSC NP 125 ?
i co będzie jak nie wymienie do 18 roku zycia?

kartę motorowerową nie musisz wymieniac na prawo jazdu AM możesz na karcie jeździć. A co do AM to tylko obowiązuje do pojemnosci 49cm3.
Nic sie nie stanie bo masz uprawnienia do motoroweru. Ci co teraz by chcieli robic karte motorowerową to nie zrobią już muszą prawo jazdy robic na skuter AM

1. Nie, nie możesz mieć większej pojemności
2. Teoretycznie tracisz uprawnienia, gdyż karta ma ważność do uzyskania pełnoletności.

aha ok dzięki za pomoc

Definicja motoroweru brzmi

„motorower – pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności
skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4
kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.”

Nowa ustawa wygląda następująco:

Art.117 Najważniejsze zmiany:
„2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia.
Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do
kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie stosuje się
obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnień

Więc jak widzisz nie możesz jeździć niczym innym jak motorowerem lub quadem lekkim z silnikiem nie przekraczającym 50 ccm