Skuter ZUMICO 4T słabo rusza z miejsca po wymianie wariatora

Witam wszystkich na forum. Mam na imię Ola.

Mam pytanie, ponieważ wczoraj wymieniłam w moim skuterze Zumico wariator na nowy.
Niby wszystko jest ok, ponieważ ładnie, równo się zbiera, ale... jak już w ogóle się zbierze.
Chodzi o to, że ruszając z miejsca skuter potrafi na manetce odkręconej do końca przejechać całe skrzyżowanie w żółwim tempie, dopiero po chwili jak by łapie i czuć, że go ciągnie po czym przyspiesza. Mam też wrażenie, że po tej wymianie nie jedzie już tak szybko jak przed. Nic po za wariatorem nie było ruszane. W nowym wariatorze rolki są lżejsze niż były dotychczas.
Czy ktoś mógł by mi poradzić co mogło spowodować taką zmianę w ruszaniu z miejsca i dlaczego jedzie trochę wolniej?

Z góry bardzo dziękuję ;)

Witaj Olu, to jest tak, że wymiana rolek na inne wymaga przetestowania - jak zachowuje się napęd. Zbyt lekkie rolki nie pozwalają silnikowi wejść szybko na wysokie obroty i przyspieszenie jest do bani. Jeżeli Ci to nie odpowiada, to trzeba wrócić do warsztatu i zażyczyć sobie wymiany rolek na takie jak były oryginalnie. Pytanie, po co wymieniano je na lżejsze? Jest jeszcze kwestia regulacji gaźnika, która też powinna być przeprowadzona... Może potrzebna jest nieco większa dysza w gaźniku...?

Dziękuję za odpowiedź :) Wariator wymieniałam sama, chciałam żeby lepiej się zbierał... wcześniej ruszał z większym życiem z miejsca ale zdarzało mu się szarpnąć i ciągnąć dalej. Być może to wina czegoś innego?
Natomiast czy jeśli teraz chcę większego kopa przy ruszaniu, powinnam założyć stary wariator?
Czy nie może być tak, że pasek jest rozciągnięty i na nowym wariatorze późno go łapie??? Tak sobie tylko myślę, fakt że się nie znam na tyle żeby wiedzieć co się porobiło ;)

Wystarczy, jak na próbę założysz stare rolki, albo nowe o tej samej wadze jaką miały stare... Niestety, trzeba trochę poeksperymentować... ;)))

Ok, w takim razie jutro znów wezmę zabawki w łapki i rozkręcę, aby włożyć stare rolki :) Zobaczymy jak mój rumak zareaguje!
Dziękuję bardzo za podpowiedź :)

Oczywiście. Nie wiedziałam jak usunąć :)

troche inczej.
lekkie rolki powodują że silnik sie lekko i szybko wkręca ale jak są zbyt lekkie to masz 10.000 obr a jedziesz 30km/h z wyjącym silnikiem
zbyt ciężkie ograniczają obroty.
po wymianie wariatora na inny (innego typu, rodzaju, firmy) waga seryjnych rolek przestaje mieć znaczenie bo sam nowy wariator ma inną mase i inną charakterystykę.

Fakt, trochę pokręciłem... Wombat (jak zwykle) ma rację... tak, czy inaczej będziesz musiała poeksperymentować z różną wagą rolek... ;)))

Tak właśnie zachowuję się mój skuter, silnik chodzi jak należy a nie jedzie, wskazówka dochodzi do 20 km/h chwilę tak stoi i dopiero przyspiesza ;/

Wombat napisał:

troche inczej.
jak są zbyt lekkie to masz 10.000 obr a jedziesz 30km/h z wyjącym silnikiem

Dziś pokombinuję z tymi rolkami. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

Dziękuję :)

ZARA!
(jakbyś była facetem to już bym cie obluzgał albo olał) a tak to usiłuje pomóc kobiecie. Bo szczerze nie lubię ciągać za język.
Po pierwsze. Jakby to były za lekkie rolki to by się wkręcił na wysokie obroty i rozpędził do 30..MOOOOŻE 50km/h ale zawsze tak samo i jednak zawsze by się rozpędził. Ale twój opis niekoniecznie jednoznacznie na to wskazuje.
Jeżeli wskazówka dochodzi do 20 a potem przyśpiesza.. to jednak przyśpiesza. Wiec to raczej nie rolki. Chyba że przyśpiesza do 35, wyje dalej a jedzie 35.
Są dwa przypadki.
a) stoisz, odkręcasz manetkę, silnik wchodzi na obroty i wyje wręcz, rusza w zasadzie normalnie tylko że wyjąc napędza się do jakieś niskiej prędkości. To oznacza za lekkie rolki... i to tak 1.3 grama co najmniej. Za lekkie rolki lub zbyt twarda do danych rolek sprężyna centralna.
.
b) stoisz, odkręcasz manetkę ale obroty nie wzrastają prawie wcale.. ma ochote coś ciągnąć ale nie ma siły, z oporami prawie przerywając rozpędza sie do tych ~20km/h i nagle coś sie jakby "przepala" i zaczyna normalnie ciągnać z normalnie wzrastającymi obrotami. to oznacza że problem jest kompletnie gdzie indziej.
A teraz pytania pomocnicze.
- jaki to był stary wariator a jaki jest nowy?
- czy wymieniony był kompletny (wariator, pokrywa, rolki, tuleja po której się ślizga)
- czy przy montażu sprawdzano czy w otwór wariatora tuleja wchodzi lekko, bez zacięć?
- jaki jest pasek, czy już nie jest znacznie węższy niż fabryczny
- czy na przeciwtalerzu nie ma rantu/wyżłobienia
- czy ktoś sprawdzał jak pracuje korektor momentu - czy sie nie zacina, czy się schodzi do końca..itd

boże jaki jestem cudowny i pomocny. Lece do łazienki do lustra se piątke przybić.

Boże, mam nadzieję, że Ty w takim stanie nie jeździsz po drogach publicznych... :D

Druidzie... napisałeś to do Oli, czy do Wombata...? :-)))

Sorki Araszu, Wombat znowu mnie zadziwił, a już mi się wydawało, że zadziwić mnie mogą tylko Ursusy...
Ostatni wiersz wyznania Wombata to po prostu poezja... :D

to nie wyznanie. To trzeźwa, absolutnie obiektywna, pragmatyczna samoocena.

To nie Szerszeń Gucio, tylko skuterowy Chuck Norris :-)))
Jak czytam Twoje ostatnie wpisy z innych wątków, to nie wiem, skąd masz tyle cierpliwość do tej zgrai... Lamo :-)

Mam czarny pas, 6 dyplomów w uznaniu zasług i 19DAN w administrowaniu forów motoryzacyjnych. grożono mi śmiercią, mafią oraz objechaniem spod świateł.
Poszukam zaraz kilku wymian zdań to podrzucę tutaj.

A więc wymieniałam rolki i tą pokrywkę do wariatora i różnica jest zdecydowana.
Teraz na starych rolkach i pokrywie skuter normalnie rusza. Natomiast wygięło trochę nową pokrywkę od wariatora... którą zdjęłam wczoraj.

Ola cześć widzę ze masz skuter zumico eos 4suw. mam prosbę mozesz mi podac link do klocków do tego skutera tez mam zumic eos 4suw ale nigdzie do niego klockow nie moge znlaesc albo chociaz ich rozmiary z góry dziekuje :D

krupka40 napisał:

Ola cześć widzę ze masz skuter zumico eos 4suw. mam prosbę mozesz mi podac link do klocków do tego skutera tez mam zumic eos 4suw ale nigdzie do niego klockow nie moge znlaesc albo chociaz ich rozmiary z góry dziekuje :D

Proponuje stronkę kingwaypoland. - ostatnio tam byłam, jeśli czegoś akurat tam nie ma, można zamówić :)

Dzieki :D