Skuter czy Enduro?

Mam 14 lat i jestem dziewczyną. Chciałabym w wieku 16 lat kupić sobie enduro 125 i nie więcej niż 15km(na kat. A1). Jak myślicie czy nie będzie to dla mnie zbyt trudne na początek? Czy może lepiej najpierw kupić sobie jakiś tani skuterek 50 na AM ? Jeśli lepiej skuter to jaki? A może lepiej enduro ale 50 na AM? A jeśli enduro 125 to czy takie maszynki mogą być: Yamaha XT 125 , Yamaha WR 125 , Yamaha DT 125 , Honda XR 125 , Kawasaki KLX 125 , Suzuki DR 125?

ale to chyba sama sobie musisz odpowiedzieć na te pytania i zdecydować czego potrzebujesz?

Zdecydowane jestem nastawiona na enduro ale nie wiem czy nie będzie ono dla mnie na początek za trudne

A ile księżniczka ma talarów do wydania bo rozrzut jest duży?:)

Ja bym zaczął na Twoim miejscu od 50siątki. Na początku śmigałem na Javce 50siątce i miała delikatne przyśpieszenie, lekka i ogólnie nie było problemu, że gdzieś wypalę itp. Później skuter 2T Hero Winner, bardzo zrywny, tak, że jak na tyle by ktoś ciężki siedział to nawet przednie koło do góry mnogło pójść, śmigał 73km/h,. Zawsze jeździłem na full, ale teraz jak mam 50siątke Retro 7 to strach tym Winnerem jeździć, ma za duże przyśpieszenie i jest ciut za mały. 4T Retro 7 przyśpiesza delikatnie, jest spory i chodzi cicho, tak, że nie czyję się oszołomiony po 10km.
Ja bym nawet teraz 125 nie brał, jako, że pokonuje małe dystanse (5-15km), ani enduro, bo jednak wolę jak mi w nogi nie wieje i schowek na zakupy się przydaje. Zależy do czego konkretnie potrzebny? A budżet na skuter jaki miałabyś? Mi osobiście enduro 50 nie pasują, bo prędność mała i dodatkowo niema żadnych większych schowków (chyba). Widziałęm też enduro z nie osłoniętym dobrze łańcuchem... a przy moim uboorze coś łatwo by się mogło wkręcić.

Skuter:
- mało wieje
- sporo miejsca na bagaż
- zwykle automat
- brak łańcucha
- duży wybór: Romet, Junak, Barton, Kymco, Mangus..

Enduro:
- raczej manual
- zwykle większy bak - zasięg
- można jechać po polu
- mniejsze opory powietrza i zwykle lepsze przyśpieszenie
- zazwyczaj lżejszy

Dzięki @alande . A jeśli chodzi o jakegoś używanego skutera 50 na AM na nieduże dystanse to jaki byś polecił ? Najepiej jakiś tani ale żeby to nie był jakiś złom ;)

Może też być nie skuter tyle tylko żeby miał 50 na AM