Plyny eksploatacyjne podstawy-Inca Spartan 2t

Witam wszystkich.
Jestem poczatkujacym uzytkownikiem forum i w zwiazku z tym prosze o wyrozumiałosc :roll:
Postanowiłem odciazyc swoj samochod i zakupic skuter-co z reszta zawsze bylo mojim marzeniem. Wybor padl na ince spartan :) ze względu na wysoka jakość i niska cene.

Chciałem zapytac jakie plyny eksploatacyjne musze wziasc pod uwage przy starcie? i co ewentualnie zasugierowac sprzedawcy który pewnie będzie chciał objechac przy przygotowaniu skuterka dla mnie do odbioru.Jaki olej mineralny,syntetyczny i jaka klasa.
Jakie jeszcze plyny znajduja sie w takiej konstrukcji?

Wstepnie na moje pytanie sprzedawca oznajmił mi ze oleju w silniku sie niewymiania? tylko w przekładni? hmm

Zalezy mi aby od poczatku odpowiedni zadbac o silnik dlatego z gory dziekuje za pomoc.

łukasz

Do mieszanki wystarczy olej półsyntetyczny. Do przekładni samochodowy Hipol 80W90 lub lepszy półsyntetyczny Hipol 75W90

Jest to 2T - dwusuw i on nie ma miski olejowej jak w samochodzie dlatego nie wymienia się oleju tylko co jakiś czas się dolewa nowego bo w 2T olej spala się z paliwem. Sam nie używam 2T ale słyszałem że dobrze jest dolać do paliwa trochę oleju przy dotarciu. Ale na ten temat niech wypowie się ktoś kto sam używa 2T lub wie jak to jest dokładnie. Pietro do przekładni nadaje się taki Hipol jak do piły spalinowej ?

Nie, w pile masz inny olej, do smarowania łańcucha.

Hmm piszac o mieszance masz na mysli dolewanie oleju do paliwa? kiedys miałem jawke i tak sie robiło, z tego co pamietam to koleś w splepie tez mi tak mowił.Do 4t podobno sie juz nie dodaje.

Co do przekładni to macie na mysli skrzynie biegow? troche tego nie jarze bo tak-w samochodzie mamy olej silnikowy (ja mam mineralny elf sport 15w40) i olej w skrzyni biegow ktorego sie z regoły wcale niezmienia.

czyli w skuterku 2t
-olej z przekładni=skrzyni biegów-olej ktorego sie niewymienia tylko w miare potrzeby uzupełnia i
- olej ktory dodajemy do paliwa=olej jak w samochodzie silnikowy?

Wszystko pomieszałeś.. Twój skuter wytwarza mieszankę automatycznie, wlewasz tylko olej do zbiorniczka. Olej musi być specjalny do silników 2T z dozownikiem, czyli nie taki jak lało się do Jawki (nie Lux).
W przekładni skutera olej zmienia się co 4tyś km.(to nie jest skrzynia biegów, tylko przekładnia, która przekazuje napęd ze sprzęgła odśrodkowego, na tylne koło, za pośrednictwem kół zębatych, pracujących w oleju).

Pietro dobrze mówi. ja sam dosiadam 2t teraz i widze i zalety i wady. na razie jedne i drugie swie wyrównują

Ok dzieki teraz rozumiem,czyli silnik sam pobiera sobie olej do paliwa ktory wczesniej umieszcza sie w jakims zbiorniku do tego przeznaczonym.
Hmm troche sie zmieniło od czasu kiedy miałem swoj ostatni motorower.
Swoja droga jak oceniasz te rozwiazanie pod wzgledem niezawodnosci? na ile srednio km wystarcza takie uzupelnienie i jakie jest ryzyko oraz skutek zapomnienia o dolaniu oleju.
Chciałem tez zapytac jaki najlepiej zapodac taki olej(do paliwa) a jaki do przekładni?

SYlukasz rozwiązanie takie jest bardzo dobre. o oleju sienie zapomina bo śa kontrolki jego pozomiu. W moim sqcie jest zbiorniczek pod kanapą, ma pojemność około 1 litra. Przeznaczone do 2t. to nowy sqt?

aha własnie widziałem ze jest na cyferblacie kontrolka z oleju ale nie wiedziałem ze tak to działa. Tak skuterek biore nowy z rocznika 2009 cena 2400 zł ...co o tym sadzisz? da sie na takim sprzecie pojechac w 2osoby?

a marka?

pisałem na poczatku,jest to inca spartan 2t

Na początku też masz napisane jaki olej do przekładni i zasobnika

ok spokojnie bez nerwow :wink: rozumiem ze hipol 75w/90 jest rzadszy od 80 i sprawdza sie w niskich temperaturach dlatego na niego wskazujesz?
Czytałem troche po necie i znalazłem kilka ciepłych slów o oleju polsyntetycznym Orlen Platinum Moto 2T do mieszanki.Co o nim sadzicie? moze znacie cos lepszego?

Ja uważam że powinieneś stosować to co masz w instrukcji i tyle. Nie wiem jak u Ciebie ale powszechnym jest że na skuterach są naklejki z zalecanymi płynami eksploatacyjnymi (u mnie jest w kufrze).

Witam.Mam juz swoj wymarzony motorek. Do mieszanki zakupiłem sobie olej polsyntetyczny motul scooter expert.
Wyczytałem gdzies ze dobrze jest czasem dodac troche bezposrednio do paliwa(baku)w czasie docierania(skuterek jest nowy)

Mam tez pytanie bo chciałem sobie zapodac nowy olej przekladniowy. Mysle nad motulem 80w90 ale jest to olej mineralny. Moze lepiej dac 75w90 jak pisal kolega powyzej? jak to jest z tymi olejami-dostane gdzies np 80w90 polsyntetyk albo w tym parametrze wszystkie sa mineralne( chyba lepiej dac sobie polsyntetyczny,jak sadzicie?)
i jeszcze jedno do przekladni wystarczy tubka 150ml bo w takich sprzedaja? dzieki 100krotne Łukasz

W klasie lepkościowej 80W90 są mineralne, a 75W90 semisyntetic. Jak kupisz motul, przepłacisz tylko za opakowanie z napisem Motul, zawartość ta sama. Proponuję Ci, abyś jednak zdecydowal się na Hipol semisyntetic, kupisz litr za cenę tubki mineralnego Motula, to co zostanie miałbyś na kolejne wymiany, de facto lepszego oleju. Decyzja należy do Ciebie.
150ml wystarczy, bo dokładnie tyle wchodzi do przekładni skutera 50-tki.

Ok dzieki za odpowiedz.Dzwoniłem tez do glownego importera inca i koleś powiedział ze nalezy dac olej 80w90,ze oni taki daja i polecił mi motula choc stwierdził ze polsyntetyk tez by sie nadał. Jeszcze zobacze co dostane to kupie.A jak z tym dolaniem oleju do mieszanki? bezposrednio do baku

Sy lukasz w incach jest dozownik "automatyczny" znajduje sie pod kanapą

tak tak wiem o tym,juz uzupelniłem motulem ale wyczytałem ze procz tego mozna dodatkowo dodac bezposrednio do baku aby zwiekszyc troche smarowanie w czasie docierania silnika.