Jazda bez karty Gdańsk

Witam
Mam 16 lat (187cm wzrostu)i zamierzam kupić sobie skuter. Problem polega na tym że nie mam karty.
co mi grozi jak złapie mnie policja?
Co mam powiedzieć jak mnie zapyta o kartę?
I czy ktoś mieszka w Gdańsku i miał taką sytuacje?.

Zależy od policjanta. Od upomnienia aż po mandat i sprawe w sądzie. teraz weszły nowe przepisy. 70% szans że dostaniesz upomnienie 25% że będzie przypał i 5% że np spuści ci powietrze z opon i masz do domu prowadzić

500 zł mandat za jazdę bez uprawnień, sprawa chyba trafia do sądu dla nieletnich. Od tego roku zaostrzają kontrolę w związku z nowelizacją przepisów dot. prawa jazdy.

Tak jak pisze Monek 100 dodam tylko że jak się coś wydarzy nie z twojej winy będziesz miał kłopoty.W Gdańsku skutery nigdy nie były traktowane ulgowo i są kontrolowane częściej niż inne jednoślady,a to ze względu na rażące przewinienia co niektórych skuterzystów i opłakany stan co niektórych bzyczków,

Wie ktoś gdzie w gdańsku mogę zdać kartę i za ile? I czy jak pójdę do sekretariatu w gimnazjum i poproszę o wyrobienie karty to mogą mi ją wyrobić pomimo tego ze nie zdałem testu.

Teraz już nigdzie nie da się zdać karty motorowerowej, bo weszły nowe przepisy i trzeba robić prawko AM, a to trochę kosztuje. Takie prawko robisz jak każde inne, najpierw kurs w OSK (10 godzin teria, 10 praktyka), a potem egzamin w WORD.

Koszt całkowity AM to ok. 800zł...

ja bym bez prawka jeździł :D

Już się chwaliłeś, że jeździsz bez prawka, ale to żaden powód do dumy moim zdaniem.

Skoro AM kosztuje 800zł to chyba odpuszczę sobie kupno skutera, sam skuter mogę kupić za 500.

lucek71 napisał:

Już się chwaliłeś, że jeździsz bez prawka, ale to żaden powód do dumy moim zdaniem.

to nie powód do dumy tylko logiczne myślenie ;) tak jak kacpi napisał że może kupić skuter za 500 zł i co? będzie robił prawko za 800 hahahaha

trudno, nie zdałeś karty, nie masz jesteś zagrożeniem dla społeczeństwa kierowców, nie znasz zasad ruchu drogowego itd.
Przez takie osoby dochodzi do kolizji czy wypadków.

Jak koledzy piszą wyżej, karta ze szkół już wyszła, teraz tylko prawko AM. Jest wydatek, ale chyba warto żeby zejść z rodziców, chodzi mi o Mamo, Tato podwieś mnie tu i tam, czy też z roweru, bo masz skuter jak z rowerem jedziesz gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Ja bym się tak bardzo nie cieszył, gdyż prędzej czy później będziesz uczestniczył w jakiejś kolizji, lub wypadku i wtedy będziesz miał przesra*e do końca życia, gdyż ubezpieczyciel nie wypłaci poszkodwanemu pieniędzy.

Pomyśl co by było, gdybyś przez chwile zagapienia potrącił matkę dzieci? Miał byś kilkadziesiat spraw w sądzie, a do końca życia płacił byś poszkodowanie na dzieciaki. A może matka pchająca wózek z dzieckiem?

Radzę zrobić prawo jazdy AM, ale to jest tylko moje zdanie.

Jak nie masz prawka na motorower to możesz nie płacić OC, bo ono i tak nie będzie obowizywać, gdyż zaraz po wypadku wszyscy będą chcieli równierz z twojego ubezpieczenia numer prawa jazdy.

O ile takowo probleu nie ma z v-maxem większym niż 45km/h, gdyż przy wypadku nikt nie będzie sprawdzał ile ten skuter jedzie, a jak będzie sprawdzał to po kilku dniach od kolizji. Przez ten czas chyba zdążysz podpiąć kabelek od prędkości?

izdebski 12 masz sporo racji ,ale nie można też podczas jazdy myśleć o najgorszych możliwych wypadkach bo można sobie coś wykrakać ;) ja na szczęście jeżdże na dowód osobisty i nie muszę się niczym martwić

A jak będę miał tzw. tymczasowy dowód osobisty?

tak się nie da , trzeba mieć 18 lat

Kacpi15 napisał:

A jak będę miał tzw. tymczasowy dowód osobisty?

tymczasowy dowód osobisty może wyrobić osoba, która ma 2 lata.
Sądzisz, że taki 2 latek może już jeździć po drogach skuterem bo ma "tymczasowy dowód osobisty"?

tymczasowy dowód osobisty może wyrobić osoba, która ma 2 lata.
Sądzisz, że taki 2 latek może już jeździć po drogach skuterem bo ma "tymczasowy dowód osobisty"?

Co za pierdoły !!! dowód tymczasowy wyrobić można za zgoda rodziców od 13 roku życia

na tymczasowy nie można, mój kumpel zrobił tymczasowy, pytałem się go czy może jezdzic, ale odpowiedział NIE.

mancur napisał:

tymczasowy dowód osobisty może wyrobić osoba, która ma 2 lata.
Sądzisz, że taki 2 latek może już jeździć po drogach skuterem bo ma "tymczasowy dowód osobisty"?
Co za pierdoły !!! dowód tymczasowy wyrobić można za zgoda rodziców od 13 roku życia

Izdebski ma racje, choć nie do końca - od 13 roku życia możesz wyrobić za zgodą jednego opiekuna prawnego, a poniżej 13 roku życia oboje rodziców mogą wyrobić naxswój wniosek dowód tymczasowy dla swojego dziecka.