Dodawanie gazu przy odpalaniu

Witajcie. Od jakiegoś czasu w mojej Aprilce Scarabeo 50 4T podczas odpalania z elektrycznego startera oprócz tradycyjnego wciśniecia hamulca oraz naciśnięcia przycisku muszę go troszkę przygazować - inaczej odpali po około 20 - 80 sekundach bądź wcale. Nie było by to dla mnie dziwne gdyby nie fakt iż jeszcze miesiąc temu odpalał na dotyk bez dodawania gazu :). Piszę do was jako do specjalistów, bo pomimo, że posiadam aprilkę już trzy lata, ten sezon jest dla mnie pierwszym "prawdziwym". Kable od cewki zapłonowej odpięte?

Ja też tak mam że lekko muszę dodać gazu na początku. W sumie nie wiem o co chodzi ale jeździ także olewam to!

Na prosty chłopski rozum. Postaram Ci się to wytłumaczyć.
Jak normalnie dodajesz gazu, przekręcasz manetkę to zwiększasz dopływ paliwa, w zależności im bardziej naciskasz, tym więcej paliwa dochodzi. Przy odpalaniu zdarza się, że musisz "dopompować" troszkę paliwa, żeby odpalił. Powodem tego, jest według mnie to, że paliwo nie dochodzi. Nic poważnego, nie trzeba z tym nic robić, miałem gorzej ;) Ja musiałem czekać z 30sek. jak załapał, żeby doszło mu paliwo, bo jakbym mu dodał gazu to bym mi zgasł. Oddałem na gwarancję, i okazało się, że paliwo nie dochodzi. Teraz jest ok. Tylko przy odpalaniu muszę dodać troszkę gazu ;)

u mnei to normalka po dłuższum postoju np 2 - 3 dni musze podpompować

U mnie od nowości trzeba dodać troszeczke gazu.

Ja zimny silnik zawsze odpalam z kopki bo z dwa razy kopne i odpala a z rozrusznika na ciepłym silniku nawet nie muszę dodawać gazu i odpala a na zimnym odpalając z rozrusznika muszę dodawać gazu bo po postoju paliwo musi na nowo dolecieć do gaźnika.

U mnie też od nowości , ale kumpel ma ten sam skuter i odpala mu od razu. Widocznie zależy na jaki się trafi.

Nie wiem o co wam chodzi z tym odpalaniem z gazem."Amerykańscy Naukowcy" udowodnili,że odpalanie silnika z dodaniem gazu jest szkodliwe,niebezpieczne czy grozi użytkownikowi pojazdu !? Bo staram się zrozumieć co nie którym przeszkadza takie działanie.Zawsze odpalałem z małym przekręceniem manetki,bo niby po co silnik na sucho piłować i jeszcze rozrusznik dostaje.

Idąc tym tokiem rozumowania, w ogóle nie odpalajcie silnika.Bo przecież ruszając też dodajecie gazu przez co silnikowi może się coś stać ...

Mi to nie przeszkadza. Taki rozruch z dodaniem gazu nawet wydaje mi się lepszy dla rozrusznika bo nie musi tak długo pracować przez co w jakimś stopniu zwiększa się jego żywotność. A pozatym to wydaje mi się że Autor tego tematu nie zapytał w obawie że coś może się stać silnikowi tylko z ciekawości dlaczego stało się tak że teraz musi dodawać gazu. Wydaje mi się że takie odpalanie to normalna rzecz.

Gaźnik powinien być tak wyregulowany, aby skuter odpalał bez dodawania gazu na zimnym jak i na gorącym silniku. Czasem jednak trzeba trochę dodać gazu na gorącym, z powodu zmiennych warunków pogodowych (chodzi o wilgotność powietrza), bo nie było by sensu ciągle po zmianie pogody kręcić przy gaźniku. Co do odpalania na zimnym, automatyczne ssanie wzbogaca mieszankę i przy dobrze wyregulowanym gaźniku, zaworach i ogólnie sprawnym silniku, skuter zawsze powinien odpalać bez dodawania gazu.

PS. Problem zginie, gdy producenci z powodu zaostrzających się norm emisji spalin, zmuszeni będą gaźnik zastąpić wtryskiem.

Mi mechanik powiedział, żeby nie dodawać gazu przy odpalaniu, bo szybciej wszystko czyścić będzie trzeba...

W praktyce czasami przekręcam trochę manetkę przy rozruchu, bo inaczej długo bym kręcił, na 2-3 razy a to siara tak chechłać raz za razem :P
Mimo tego nic mi się do tej pory nie zabrudziło, ale może ma też na to wpływ fakt, że jeżdżę jak na razie tylko na najlepszych olejach syntetycznych. Ciekawostką jest, że moja vitalka praktycznie zawsze pali na dotyk po dłuższym postoju (np. 2 tygodnie) a motywować ją muszę czasem podczas normalnej, codziennej eksploatacji :)

//edit
No, czyli zgadza się z tym, co napisał Pietro

u mnie nawet istrukcja pisze by tak odpalać

roomcajz napisał:

u mnie nawet istrukcja pisze by tak odpalać

U mnie w instrukcji, napisane było aby odpalać bez dodawania gazu, natomiast jeśli skuter nie chce odpalić to w takiej sytuacji trzeba lekko dodać gazu, z powodu jak pisałem wyżej.

Ja sobie rano raz kompnę i odpalony :) Oczywiście bez dodawania gazu...