Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Skuterowo.com:  

Zarejestruj się

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?

Kategoria: Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego

Dodano 3 lata temu

1. Bartdaddy

Witam.

Czy mogę wjechać skuterem w drogę z zakazem ruchu, gdzie dozwolony jest wjazd roweru?
    Na chłopski rozum: skuter to motorower i nie jest pojazdem silnikowym. Zakaz ruchu dotyczy pojazdów silnikowych więc motocykl się łapie a co ze skuterem?

Jest jakieś prawodawstwo odnośnie takiego przypadku?
    Pisze tutaj, bo w necie jest ciężki b*rdel i nie jestem w stanie przesiać takiej ilości śmiecia.

Czy ktoś już to przerabiał?

Ja w korkach nie stoję!
    Odp.: Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?
    Napisano 3 lata temu, przez Bartdaddy, Postów: 8, Użytkownik

2. roomcajz

jeśli chodzi Ci o znak B-1 to nie możesz wjechać nawet rowerem

Napisano 3 lata temu, przez roomcajz, Postów: 1051, Użytkownik

3. KrzysiekP

Bartdaddy nie możesz a nawet nie masz prawa za to grozi mandat ale jak byś "wskoczył" tylko na kilka metrów i cie nie złapali to twoje :)

Napisano 3 lata temu, przez KrzysiekP, Postów: 2177, Użytkownik

4. Bartdaddy

B1 z dozwoleniem wjazdu dla rowerów.

Nadal nie wiem, czy policja traktuje skuter jak rower czy jak motocykl.

5. KrzysiekP

Policja nie traktuje motoroweru jako rower. Motorower to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. jak od szukam to tam ci konkretną odpowiedz ta twoje pytanie później

Napisano 3 lata temu, przez KrzysiekP, Postów: 2177, Użytkownik

6. Pietro

Samochód z naklejką "inwalida" może wjechać pod zakaz, ze skuterem może być podobnie, tylko załatwić taką naklejkę.. Żeby było legalnie, musiałbyś mieć w dowodzie rejestr. współwłaściciela z pierwszą grupą inwalidzką ;)

Napisano 3 lata temu, przez Pietro, Postów: 3326, Użytkownik

7. ragaz

1. Motorower. Motorower to pojazd o poj. silnika do 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Mając 13-18 lat konieczne jest posiadanie karty motorowerowej, żeby prowadzić taki pojazd. Po ukończeniu 18 lat nie są wymagane żadne uprawnienia.
    2. Motocykl. Są motocykle na kategorię A oraz A1. A1 to motocykle o poj. do 125 ccm i mocy poniżej 11 kW. Do kierowania nim potrzeba prawa jazdy kategorii A(można wyrobić, mając 18 lat) lub A1(na wyrobienie go wystarczy ukończone 17 lat). Na motocykle z kategorii A potrzeba już prawa jazdy kategorii A.

korzystający ze skutera nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych ani tym bardziej - po chodnikach.

- osoby na skuterach poruszają się po jezdniach, są więc pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego .
    Muszą zatem przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów.

Ragaz Też w Korkach nie Stoi.

"O swój skuter trzeba dbać. A dbanie to także wykonywanie przeglądów. Jeżeli zadbamy o nasz pojazd odpowiednio wówczas na pewno będzie nam służył długo."http://www.gadu-gadu.pl/users/status.asp?id=1030268910302689
    Napisano 3 lata temu, przez ragaz, Postów: 163, Użytkownik

8. Kisiu1981

Jak coś to zejdź ze skutera, wyłącz silnik i pchaj go. Ja tak robię gdy chcę wjechać pod zakaz albo po chodniku czy zawrócić na przejściu dla pieszych. Korzystajmy z niewątpliwej zalety jaką jest mała masa naszych pojazdów :-)

Napisano 3 lata temu, przez Kisiu1981, Postów: 4537, Użytkownik

9. WODZU

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu? - NIE

Jeżeli jestem niepełnosprawny to tak jeżeli zarządca drogi nie zarządzi inaczej.

Co do inwalidów:

Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."

Stosownie do par. 33 ust. 2 rozporządzenia z dnia 21.06.99, osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to następujące znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste oraz strefa ograniczonego postoju).

Za osoby niepełnosprawne, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
    o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997.123.776 ze zm.) uważa się osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie:

1) o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w art. 3 [znaczny, umiarkowany, lekki],
    2) o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy - na podstawie odrębnych przepisów lub
    3) o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia - na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby takie powinny posiadać wydane przez starostę legitymacje, potwierdzające uprawnienie do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

Zarządca danej drogi (często jest to właśnie prezydent/burmistrz miasta) wykonuje zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych m.in. zadania z inżynierii ruchu, zatem może wydać decyzję o tym, że dany znak dotyczy także inwalidów.

Napisano 3 lata temu, przez WODZU, Postów: 1187, Użytkownik

10. Bartdaddy

To wielka szkoda...

Czyli wygląda to tak, że z zakazem prowadzenia pojazdów silnikowych za jazdę na bani można jeździć skuterem, za to poruszac sie po jezdniach dozwolonych dla ruchu rowerowego motorowerem już nie. Czyli np. Piotrkowska w Łodzi dla mnie na skuterze jest zamknięta? Gdzie tu sens?

Ale czego ja szukam w Polskim Prawodawstwie?

Dziękuję za odpowiedź.

Dziękuję ;)

11. Suawek

Znak B-1 Zakaz ruchy dotyczy wszelkich pojazdów (nie tylko silnikowych) więc również rowerów. Nie możesz wjechać skuterem na teren na którym obowiązuje ten znak.

Napisano 3 lata temu, przez Suawek, Postów: 887, Użytkownik

12. Janek323

Poucz się znaków ich nie znajomość może doprowadzić do wielu problemów. Żaden pojazd nie może wjechać w drogę przed którą stoi znak B-1 Tylko tak na zdrowy rozum po co robić drogę skoro nie można w nią wjechać żadnym pojazdem :P

Napisano 3 lata temu, przez Janek323, Postów: 32, Użytkownik

13. Bartdaddy

@ Janek323.

Moja znajomość znaków nie jest zła. Powiedziałbym, że nawet dobra.

Tylko cały czas kładę nacisk na to, że pod znakiem B1 jest napisane "nie dotyczy rowerów".
    Rower - niesilnikowy
    Skuter - niesilnikowy
    Motocykl - silnikowy

W zasadzie powinienem zapytać, czy skuter i rower to to samo, bo różne są opinie a i policja różnie czasami interpretuje te zjawiska. W zasadzie Ragaz dokładnie odpowiedział mi na to pytanie:

Na B1 nie wolno wjechać nawet jeśli nie dotyczy to rowerów. Można jedynie wtedy, gdy dopuszcza wjazd motorowerów.

Pozdrawiam i zakończmy ten temat.

Odpowiedz

Musisz się zalogować, żeby napisać odpowiedź.
Nie masz konta? Zarejestruj się

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?: Śledź to forum za pomocą RSS

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Znak A-15: śliska jezdnia

Znak A-15: śliska jezdnia

28 Grudzień 2010

Znak ostrzega przed możliwością poślizgu pojazdu z powodu zmniejszonej szorstkości jezdni spowodowanej w szczególności: zmianą nawierzchni jezdni...

Prawo0 opinii

Dramatyczne Prognozy do Końca Lipca

Dramatyczne Prognozy do Końca Lipca

18 Lipiec 2011

W naszej części Europy przewlekła jesień. Zła aura ma panować jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie. To dramatyczna informacja z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego.

Informacje8 opinii

Znak C-6: nakaz jazdy prosto lub w prawo

Znak C-6: nakaz jazdy prosto lub w prawo

31 Grudzień 2010

Znak nakazuje kierującemu jazdę prosto lub w prawo. Stosowany na skrzyżowaniach o więcej niż czterech wlotach, gdy nie można zastosować znaku B-21 "zakaz skręcania w lewo".

Prawo0 opinii

© 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 Skuterowo.com. Grupa OnAir!. Wszelkie prawa zastrzeżone. Skuterowo.com jest wpisane do Ewidencji Sądu Okręgowego Miasta Stołecznego Warszawy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 3 Prawa prasowego. Skuterowo.com to portal oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.