Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Skuterowo.com:  

Zarejestruj się

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?

Kategoria: Prawo i Przepisy Ruchu Drogowego

Dodano 3 lata temu

1. Bartdaddy

Witam.

Czy mogę wjechać skuterem w drogę z zakazem ruchu, gdzie dozwolony jest wjazd roweru?
    Na chłopski rozum: skuter to motorower i nie jest pojazdem silnikowym. Zakaz ruchu dotyczy pojazdów silnikowych więc motocykl się łapie a co ze skuterem?

Jest jakieś prawodawstwo odnośnie takiego przypadku?
    Pisze tutaj, bo w necie jest ciężki b*rdel i nie jestem w stanie przesiać takiej ilości śmiecia.

Czy ktoś już to przerabiał?

Ja w korkach nie stoję!
    Odp.: Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?
    Napisano 3 lata temu, przez Bartdaddy, Postów: 8, Użytkownik

2. roomcajz

jeśli chodzi Ci o znak B-1 to nie możesz wjechać nawet rowerem

Napisano 3 lata temu, przez roomcajz, Postów: 1068, Użytkownik

3. KrzysiekP

Bartdaddy nie możesz a nawet nie masz prawa za to grozi mandat ale jak byś "wskoczył" tylko na kilka metrów i cie nie złapali to twoje :)

Napisano 3 lata temu, przez KrzysiekP, Postów: 2177, Użytkownik

4. Bartdaddy

B1 z dozwoleniem wjazdu dla rowerów.

Nadal nie wiem, czy policja traktuje skuter jak rower czy jak motocykl.

5. KrzysiekP

Policja nie traktuje motoroweru jako rower. Motorower to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. jak od szukam to tam ci konkretną odpowiedz ta twoje pytanie później

Napisano 3 lata temu, przez KrzysiekP, Postów: 2177, Użytkownik

6. Pietro

Samochód z naklejką "inwalida" może wjechać pod zakaz, ze skuterem może być podobnie, tylko załatwić taką naklejkę.. Żeby było legalnie, musiałbyś mieć w dowodzie rejestr. współwłaściciela z pierwszą grupą inwalidzką ;)

Napisano 3 lata temu, przez Pietro, Postów: 3326, Użytkownik

7. ragaz

1. Motorower. Motorower to pojazd o poj. silnika do 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Mając 13-18 lat konieczne jest posiadanie karty motorowerowej, żeby prowadzić taki pojazd. Po ukończeniu 18 lat nie są wymagane żadne uprawnienia.
    2. Motocykl. Są motocykle na kategorię A oraz A1. A1 to motocykle o poj. do 125 ccm i mocy poniżej 11 kW. Do kierowania nim potrzeba prawa jazdy kategorii A(można wyrobić, mając 18 lat) lub A1(na wyrobienie go wystarczy ukończone 17 lat). Na motocykle z kategorii A potrzeba już prawa jazdy kategorii A.

korzystający ze skutera nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych ani tym bardziej - po chodnikach.

- osoby na skuterach poruszają się po jezdniach, są więc pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego .
    Muszą zatem przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów.

Napisano 3 lata temu, przez ragaz, Postów: 163, Użytkownik

8. Kisiu1981

Jak coś to zejdź ze skutera, wyłącz silnik i pchaj go. Ja tak robię gdy chcę wjechać pod zakaz albo po chodniku czy zawrócić na przejściu dla pieszych. Korzystajmy z niewątpliwej zalety jaką jest mała masa naszych pojazdów :-)

Napisano 3 lata temu, przez Kisiu1981, Postów: 4673, Użytkownik

9. WODZU

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu? - NIE

Jeżeli jestem niepełnosprawny to tak jeżeli zarządca drogi nie zarządzi inaczej.

Co do inwalidów:

Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."

Stosownie do par. 33 ust. 2 rozporządzenia z dnia 21.06.99, osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to następujące znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste oraz strefa ograniczonego postoju).

Za osoby niepełnosprawne, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
    o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997.123.776 ze zm.) uważa się osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie:

1) o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w art. 3 [znaczny, umiarkowany, lekki],
    2) o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy - na podstawie odrębnych przepisów lub
    3) o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia - na podstawie odrębnych przepisów.

Osoby takie powinny posiadać wydane przez starostę legitymacje, potwierdzające uprawnienie do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

Zarządca danej drogi (często jest to właśnie prezydent/burmistrz miasta) wykonuje zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych m.in. zadania z inżynierii ruchu, zatem może wydać decyzję o tym, że dany znak dotyczy także inwalidów.

Napisano 3 lata temu, przez WODZU, Postów: 1199, Użytkownik

10. Bartdaddy

To wielka szkoda...

Czyli wygląda to tak, że z zakazem prowadzenia pojazdów silnikowych za jazdę na bani można jeździć skuterem, za to poruszac sie po jezdniach dozwolonych dla ruchu rowerowego motorowerem już nie. Czyli np. Piotrkowska w Łodzi dla mnie na skuterze jest zamknięta? Gdzie tu sens?

Ale czego ja szukam w Polskim Prawodawstwie?

Dziękuję za odpowiedź.

Dziękuję ;)

11. Suawek

Znak B-1 Zakaz ruchy dotyczy wszelkich pojazdów (nie tylko silnikowych) więc również rowerów. Nie możesz wjechać skuterem na teren na którym obowiązuje ten znak.

Napisano 3 lata temu, przez Suawek, Postów: 887, Użytkownik

12. Janek323

Poucz się znaków ich nie znajomość może doprowadzić do wielu problemów. Żaden pojazd nie może wjechać w drogę przed którą stoi znak B-1 Tylko tak na zdrowy rozum po co robić drogę skoro nie można w nią wjechać żadnym pojazdem :P

Napisano 3 lata temu, przez Janek323, Postów: 32, Użytkownik

13. Bartdaddy

@ Janek323.

Moja znajomość znaków nie jest zła. Powiedziałbym, że nawet dobra.

Tylko cały czas kładę nacisk na to, że pod znakiem B1 jest napisane "nie dotyczy rowerów".
    Rower - niesilnikowy
    Skuter - niesilnikowy
    Motocykl - silnikowy

W zasadzie powinienem zapytać, czy skuter i rower to to samo, bo różne są opinie a i policja różnie czasami interpretuje te zjawiska. W zasadzie Ragaz dokładnie odpowiedział mi na to pytanie:

Na B1 nie wolno wjechać nawet jeśli nie dotyczy to rowerów. Można jedynie wtedy, gdy dopuszcza wjazd motorowerów.

Pozdrawiam i zakończmy ten temat.

Odpowiedz

Musisz się zalogować, żeby napisać odpowiedź.
Nie masz konta? Zarejestruj się

Czy mogę wjechać skuterem w zakaz ruchu?: Śledź to forum za pomocą RSS

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Pogoda stanie się dla nas łaskawa

Pogoda stanie się dla nas łaskawa

16 Marzec 2010

Informacje4 opinii

Wybierz, który pojazd przetestujemy

Wybierz, który pojazd przetestujemy

24 Kwiecień 2012

Weź udział w specjalnej sondzie i wskaż Skuterowo.com, który test chcesz zobaczyć w tym tygodniu jako pierwszy. Do wyboru kilka ciekawych propozycji, które wraz ze wzrostem temperatury elektryzują wielu maniaków dwóch kółek.

Informacje32 opinii

Znak T-19: tabliczka wskazująca na malowanie...

Znak T-19: tabliczka wskazująca na malowanie...

02 Styczeń 2010

Tabliczka umieszczana jest wraz ze znakiem A-14 roboty na drodze w czasie, gdy na drodze prowadzone są prace związane z umieszczaniem lub odnową znaków poziomych.

Prawo0 opinii

Strona wykorzystuje pliki sesji coockie. © 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 Skuterowo.com. Grupa OnAir!. Wszelkie prawa zastrzeżone. Skuterowo.com jest wpisane do Ewidencji Sądu Okręgowego Miasta Stołecznego Warszawy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 3 Prawa prasowego. Skuterowo.com to portal oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.