Światło stopu na kufrze

Witam! :)
Posiadam skuter z kufrem i na kufrze jest plastik z odblaskiem. Moje pytanie brzmi - czy zamiast odblasku w stawie pasek LED-ów lub jakąś żaróweczke to będzie zgodne z przepisami. Czy podczas kontroli policji mogę się liczyć z konsekwencjami (jakimi jak wiecie to napiszcie) czy muszę zrobić jakąś homologacje dzięki za odpowiedź

Nic nie musisz mieć.

Reebok61 napisał:

Nic nie musisz mieć.

Jak się nie znasz to nie pisz!

Każde dodatkowe oświetlenie/bajery migające itd. wykraczające po za "obowiązkowe wyposażenie motoroweru"
(
1. Dwa niezależne, skutecznie działające hamulce
2. Światło mijania barwy białej lub żółtej selektywnej
3. Boczne światła odblaskowe barwy żółtej
4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
5. Lusterko wsteczne
6. Tłumik wydechu
7. Światło pozycyjne barwy czerwonej
8. Światło odblaskowe barwy czerwonej
) skończy się zabranie dowodem rejestracyjnym, i skierowaniem skutera na badania techniczne. Wyjątkiem od tej zasady są takie rzeczy jak kierunkowskazy, światło postojowe, światło stop na obudowie skutera. Oczywiście wszystkie rzeczy muszą mieć homologacje. Nawet jak spojrzysz na np. bylejaką lampe w skuterze to będzie ci pisało w kółeczku np. E13 i numery - to jest homologacja, i wszystko musi ją mieć, nawet tłumik.

Z drugiej strony jeśli zrobisz to porządnie i będzie działać tak jak powinno wątpię żeby panowie policjanci zabrali Ci dowód rejestracyjny.

Tutaj przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dzięki za odp! Ale rozsądnie myśląc zakładając dodatkowe światło stop staje się bardziej widoczny na drodze podczas hamowanie tak? Tak! Więc nie rozumiem dla czego za dodatkowe światełko które może mi uratować życie ma zostać zabrany dowód za to że niema tam napisane E 13 czy co innego. Według mnie prawo jest źle skonstruowane.

Jeżeli źle myślę to na kierujcie mnie na dobrą drogę! :P

Ja wiem. Każda sytuacja powinna być inaczej rozpatrzona, Jeżeli jesteś w stanie założyć dodatkowe światło stop to zakładaj wątpię aby ktoś się doczepił :)

tak tak zakładaj. Do czasu. Tak samo jest z zakładaniem żarówek ledowych w skuterze. Nikt nie wie, czemu nie wolno, ale nie wolno, i kasują za to dowodzik. Potem tylko patrzą czy jest homologacja.
A ja bym sobie chciał kolorowe wętylki na koła przyczepić. Też koła powinny być dobrze widoczne abym nikogo nie przejechał nimi. I co, mogę? Nie.

Przepraszam ale czy ktoś tu mówi o jakiś kolorowych bzdetach i jeżdżących straganach ???? Prawda jest taka że mogą zabrać dowód ale to są sporadyczne przypadki... Widzę że kolega chyba mało widział jak jeżdżą motocykliści wracając do tematu raczej wątpię aby przyczepili się jeżeli będzie to światło stop lub tylne.

Nie przyczepią się jak będziesz miał na obudowie tego stopu numer homologacji, oraz żarówkę tez z numerem homologacji. Więc jak będziesz kupował to kupuj takie co ma np. E4 E13 itd. w kółku

nic nie zrobią jak zrobisz tak jakby to było fabrycznie
mało aut z dodatkowym stopem jeździ ?

To wszystko zależy od człowieka(policjanta), który cię zatrzyma. Jeżeli będzie h.... to się może przyczepić ale jeżeli będzie to elegancko zrobione to nawet się nie zorientuje

Ja jakoś mam już ponad rok takie oświetlenie, a wracam wieczorami, często koło godziny 22, miałem sporo kontroli i nikt się nigdy nie przyczepił.

izdebski12 napisał:

tak tak zakładaj. Do czasu. Tak samo jest z zakładaniem żarówek ledowych w skuterze. Nikt nie wie, czemu nie wolno, ale nie wolno, i kasują za to dowodzik. Potem tylko patrzą czy jest homologacja.
A ja bym sobie chciał kolorowe wętylki na koła przyczepić. Też koła powinny być dobrze widoczne abym nikogo nie przejechał nimi. I co, mogę? Nie.

To po co sprzedają takie rzeczy ? Na pewno jakoś da się to załatwić.

Sprzedają bo chcą zarobić a młodzi przyszpanować. Jeżeli jest to dość "dyskretne" to się nie przyczepią ale jeżeli nasz skuter to prawdziwa choinka to będzie gorzej podczas kontroli

Reebok61 napisał:

izdebski12 napisał:
tak tak zakładaj. Do czasu. Tak samo jest z zakładaniem żarówek ledowych w skuterze. Nikt nie wie, czemu nie wolno, ale nie wolno, i kasują za to dowodzik. Potem tylko patrzą czy jest homologacja.
A ja bym sobie chciał kolorowe wętylki na koła przyczepić. Też koła powinny być dobrze widoczne abym nikogo nie przejechał nimi. I co, mogę? Nie.

To po co sprzedają takie rzeczy ? Na pewno jakoś da się to załatwić.

Sprzedają po to żeby zarobić a co Ty z tym zrobisz to ich nie obchodzi - liczy się zysk. Prawda jest taka że każde dodatkowe oświetlenie powinno mieć homologację ale jeśli zrobi się to z głową to w razie kontroli jestem pewien że jeśli nie będzie się kozaczyło przy policjantach nie zrobi z tego żadnego problemu ale wiadomo jak chce to zawsze coś znajdzie dlatego trzeba być miłym i nie cwaniakować. Niektórzy ludzie wpadają na świetne pomysły na jakieś dodatkowe oświetlenie ale jak widzi się skutery-choinki to samemu ma się ochotę takiego zatrzymać i mu "wytłumaczyć" co ma nie tak. Osobiście sam planuje taką przeróbkę i chyba wsadzę w kufer listwę led podpięta pod stop.

Ja tak właśnie mam zrobione :) Tylko świeci się razem z normalnymi światłami i przy naciśnięcia hamulca razem ze światłem stopu.

Kapuchon napisał:

Reebok61 napisał:

izdebski12 napisał:
Osobiście sam planuje taką przeróbkę i chyba wsadzę w kufer listwę led podpięta pod stop.

Właśnie o tym mam cały czas na myśli wstawić listwę LED która jest podłączona pod stop że zaświeca się wraz z lampą

I co, udało się komuś?
Też chętnie bym skorzystał :D

Z tego co się orientuję to każde światło w pojeździe musi mieć homologację drogową tak samo jest z światłami dziennymi do samochodu. W chińskich marketach sprzedają światła dzienne za 15zł tyle że nie można tym wyjechać na drogę i jak ktoś by chciał sprawdzić to mamy problem. Podobnie jest z światłami stopu. Oczywiście że się da legalnie to zrobić, ale na 100% nie można wstawić od tak jakiś led-ów tylko coś z homologacją drogową

Idziesz do sklepu z akcesoriami samochodowymi i mówisz:"poproszę listwę LED, do samochodu w kolorze czerwonym"
Jak kupisz w samochodowym to na 99.99% będą miały homologacje.
Zresztą ja swoje kupiłem w supermarkecie "nie chcę reklamować" w dziale samochodowym listwę LED, i to w dodatku niebieskich, a nie szarych.
Na opakowaniu było napisane "produkt posiada homologacje zgodne z wymogami UE bla...bla..." czy coś takiego.
Trochę są zbyt niebieskie, ale jakoś do mnie się nikt o to nigdy nie czepiał ;d