Przepisy 2016: nowa ustawa o recyklingu pojazdów, w tym motocykli

Zniesienie 500 zł opłaty recyklingowej przy sprowadzaniu pojazdów z zagranicy, zobowiązanie dealerów samochodowych i właścicieli komisów do zbiórki pojazdów wycofanych z eksploatacji – prezydent podpisał nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów.

Zmiany w przepisach to efekt pozwu Komisji Europejskiej. W październiku 2014 KE pozwała Polskę w sprawie przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja miała zastrzeżenia do organizacji wycofywania zużytych pojazdów i ich recyklingu. Na dzień dzisiejszy stacje demontażu nie mogą pobierać opłat za przyjmowanie pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Tymczasem Komisja uważała, że zwolnienie z opłat powinno dotyczyć wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie UE.

Nowe przepisy przewidują zwolnienie z opłaty recyklingowej samochodów sprowadzanych z UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ma to obniżyć koszty funkcjonowania importerów samochodów używanych. Dziś taką opłatę trzeba teraz płacić za każdy sprowadzony do Polski pojazd.

Jak jednak uniknąć zalewu polskiego rynku starym złomem? Okazuje się, że zapłacą ci, którzy będą kupować nowe pojazdy. Producenci i importerzy wprowadzający na rynek ponad tysiąc, przede wszystkim nowych, pojazdów będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie, w różnych miejscowościach. W praktyce oznacza to, że wprowadzający ponad tysiąc pojazdów rocznie będzie musiał zapewnić w kraju funkcjonowanie co najmniej 48 stacji lub punktów.

Branży recyklingowa jest zdania, że nowe przepisy nie są dla niej korzystne. W ocenie jej przedstawicieli cała odpowiedzialność za poziom odzysku spadnie na stacje demontażu pojazdów.

Nowelizacja wchodzi w życie w styczniu 2016 roku.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button